آنچه در این مقاله میخوانید

  علت روغن ریزی ماشین چیست؟

  علت روغن ریزی ماشین چیست؟

  حتما تا کنون برای شما نیز اتفاق افتاده است که در کف پارکینگ خود با روغن اتومبیل مواجه شده‌اید و مقداری از روغن ماشین‌تان بر روی زمین ریخته است. به این اتفاق اصطلاحا روغن ریزی گفته می‌شود اما علت روغن ریزی ماشین چیست؟

  مسلما تمامی وسایل نقلیه پس از مدتی استفاده دچار مشکلات فنی می‌شوند و برخی قطعات آن نیاز به تعمیر یا تعویض نیاز دارند. در این میان روغن موتور نیز نقش مهمی را در حرکت و عملکرد قطعات موتور آن ایفا می‌کند و وظیفه اصلی آن روان ساختن حرکت موتور و سیلندر و همچنین جلوگیری از ایجاد اصطکاک میان قطعات درون آنها است.بنابراین روغن ماشین تاثیر مستقیمی بر سلامت و طول عمر قطعات موتور دارد و به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید.

  روغن نیز مانند سایر قطعات اتومبیل ممکن است دچار مشکلات فنی همچون روغن سوزی و یا روغن ریزی شود که در این صورت عملکرد سایر قسمت‌های موتور دچاراختلال می‌شود. اما به نظر شما علت روغن ریزی ماشین چیست و در چه صورت یک وسیله نقلیه دچار کاهش بیش از حد سطح روغن می‌شود؟

  پیش تر در کارنوما درباره علت روغن سوزی ماشین صحبت کرده‌ایم اما امروز قصد داریم به علت روغن ریزی ماشین و روش‌‌‌های تشخیص و جلوگیری آن بپردازیم؛ پس پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

  جلوگیری از روغن ریزی ماشین

  روغن ریزی ماشین چیست؟

  روغن ریزی ماشین یکی از مشکلات رایجی است که معمولا در اکثر اتومبیل‌های کارکرده و یا فرسوده اتفاق می‌افتد. روغن ریزی به زبان ساده به فرآیندی گفته می‌شود که در طی آن سطح روغن اتومبیل بیش از حد معمول و طبیعی کاهش پیدا می‌کند و دچار نشتی می‌شود. یعنی روغن اتومبیل به جای آن که قطعات متحرک موجود در موتور را نرم و روان کند و از اصطکاک آنها بر روی یکدیگر جلوگیری نماید، به صورت غیر طبیعی دچارنشتی می‌شود و به بیرون تراوش می‌کند. به این اتفاق روغن ریزی ماشین گفته می‌شود که در صورت عدم تشخیص به موقع می‌تواند مشکلات جدی را برای اتومبیل شما به وجود آورد.

  روغن ریزی ماشین انواع و دلایل مختلفی دارد که در نهایت منجر به ایجاد اختلال در عملکرد اجزای داخلی اتومبیل خواهد شد. از این رو تمامی رانندگان باید همیشه سطح روغن اتومبیل خود را چک کرده و در صورت مشاهده کاهش غیرطبیعی میزان روغن اتومبیل به مکانیک مراجعه کنند و نسبت به تعویض روغن موتور و یا برطرف ساختن مشکل اقدام نمایند. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که کاهش سطح روغن ماشین پس از مدتی مصرف کاملا طبیعی است اما اگر به یکباره با کاهش قابل توجه روغن ماشین و یا نشتی آن مواجه شدید حتما این مشکل را جدی بگیرید.

  در حالت عادی معمولا به ازای هر 1000 کیلومتر حدود 2 الی 2.5 لیتر کاهش روغن اتفاق می‌افتد که امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما اگر میزان کاهش روغن بیش از این مقدار باشد، حتما باید به مکانیک مراجعه کنید.

  روغن ریزی گیربکس

  علت روغن ریزی ماشین

  علت روغن ریزی ماشین به عوامل متعددی بستگی دارد اما همانطور که اشاره کردیم، این اتفاق معمولا در خودروهای قدیمی و فرسوده همچون پراید، پژو و یا سمند بروز پیدا می‌کند. زمانی که موتور اتومبیل روشن می‌شود، قطعات دورن آن توسط روغن روانکاری می‌شوند که این عمل توسط اویل پمپ و با فشار بالا در کانال‌های رفت روغن وارد می‌شود و در یک عمل بازگشتی نیز توسط کانال‌های برگشت به قسمت کارتل (قسمتی از محفظه موتور که مخصوص نگهداری از روغن است) برمی‌گردد.

  سرعت بالای انجام این فرآیند موجب می‌شود که روغن ماشین به دنبال یک حفره برای نشتی باشد. از این رو کوچک‌ترین حفره و یا سوراخی در قسمت‌های مربوط به فعالیت رفت و برگشتی روغن همچون واشرها، مخازن و یا لوله‌های انتقال دهنده، می‌تواند منجر به نشتی و روغن ریزی اتومبیل شود.

  به طور کلی علت روغن ریزی از ماشین را می‌توانیم در موارد زیر خلاصه کنیم:

  • عدم آب بندی صحیح اتومبیل و خرابی سوپاپ‌ها
  • فرسوده بودن رینگ پیستون
  • استفاده از روغن‌های نامرغوب
  • خراب بودن کاسه نمد گیربکس
  • سوراخ بودن و یا ترک خوردگی کارتل
  • خرابی مخزن هیدرولیک فرمان
  • چسبندگی سوپاپ

  تشخیص علت روغن ریزی ماشین کار ساده‌ای نیست؛ به خصوص اگر علت روغن ریزی اتومبیل شما یکی ازدلایل تخصصی بالا باشد. اما برای تشخیص کلی روغن ریزی ماشین می‌توانید به دود اگزوز ماشین خود توجه کنید و در صورت خروج دود آبی رنگ از اگزوز خودرو می‌توانید متوجه روغن ریزی وسیله نقلیه خود شوید. در عمومی‌ترین حالت ممکن نیز با بررسی کف پارکینگ و مشاهده روغن بر روی زمین می‌توانید متوجه این مشکل فنی در اتومبیل خود شوید.

  روغن ریزی کارتل پراید

  انواع روغن ریزی ماشین

  روغن ریزی در قسمت‌های مختلفی از اتومبیل رخ می‌دهد زیرا روغن در بخش‌های متعددی از ماشین وجود دارد و ممکن است دچار نشتی شود. با این وجود اصلی‌ترین بخش‌های خودرو که دچار روغن ریزی می‌شوند شامل موارد زیر می‌شوند: 

  روغن ریزی موتور

  روغن ریزی موتور یکی از انواع رایج روغن ریزی اتومبیل است که رنگ آن قهوه‌ای تیره بوده و بویی شبیه به بنزین سوخته دارد. برای تشخیص روغن ریزی موتور باید مسیر چرب شدگی سطح موتور را دنبال کنید تا به منبع نشتی برسید. روغن ریزی موتور ممکن است به دلیل شل بودن یک پیج و یا ترک خوردگی بدنه موتور باشد که موجب کاهش غیر معمولی سطح روغن می‌شود.

  روغن ریزی هیدرولیک فرمان

  روغن ریزی هیدرولیک نیز از دیگر انواع روغن ریزی ماشین است که رنگ روشن مایل به قرمز داشته و دارای خاصیت تمیز کنندگی است. هیدرولیک فرمان اتومبیل از یک پمپ روغن ساخته شده است که روغن هیدرولیک را با فشار به فرمان هدایت می‌کند تا بچرخد. گاهی اوقات بروز اشکالات فنی همچون مشکل در مخزن هیدرولیک، خرابی فشنگ هیدرولیک و یا نشتی شلنگ هیدرولیک موجب روغن ریزی هیدرولیک فرمان می‌شوند.

  روغن ریزی ترمز

  روغن ترمز خودورها معمولا به رنگ آبی، زرد و سبز است که غلظت زیادی ندارد و دارای قابلیت تمیزکنندگی زنگ آهن است. این نوع روغن همچنین دارای خاصیت خورندگی است که در صورت تماس با بدنه ماشین، رنگ آن را از بین می‌برد. وجود اشکالاتی همچون مشکل فنی در پمپ ترمز، هرز رفتن واشر اتصالات ترمز و یا وجود مشکلاتی در مخزن سیلندر چرخ‌های عقب خودرو موجب روغن ریزی ترمز می‌شوند. 

  روغن ریزی گیربکس

  روغن ریزی گیربکس نیز یکی دیگر از انواع روغن ریزی اتومبیل است که تقریبا شبیه به روغن موتور بوده اما غلظت بیشتری نسبت به آن دارد و این غلظت بالاتر به راحتی قابل تشخیص است. عواملی همچون خراب شدن فشنگی دنده عقب، ترک خوردگی پوسته گیربکس، وجود مشکل در نقطه اتصال پوسته گیربکس و یا پوسته کلاچ موجب روغن ریزی در بخش گیربکس ماشین می‌شوند. پیش‌تر در کارنوما درباره «راهنمای انتخاب روغن گیربکس» سخن گفتیم که مطالعه آن برای انتخاب و خرید یک روغن گیربکس باکیفیت بسیار مفید خواهد بود.

  انواع روغن ریزی

  روش های جلوگیری از روغن ریزی ماشین

  همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد نشتی روغن ماشین به عوامل مختلفی بستگی دارد و اغلب در ماشین‌های فرسوده و قدیمی اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال علت روغن ریزی ماشین سمند و یا روغن ریزی کارتل پراید می‌تواند فرسوده بودن این اتومبیل‌ها و به دنبال آن ترک خوردگی کارتل، خرابی کاسه نمد گیربکس و یا چسبندگی سوپاپ اتومبیل باشد. با این وجود روش‌های مختلفی وجود دارند که با کمک آنها می‌توانید از روغن ریزی ماشین خود جلوگیری نمایید.

  بهترین روش جلوگیری از روغن ریزی ماشین این است که حتما با استفاده از سینی زیر خودرو و یا کاور مخصوص از کارتل مراقبت کنید تا دچار ترک خوردگی و فرسایش نشود. تعویض به موقع روغن، رانندگی ایمن و با سرعت مطمئن جهت پیشگیری از سوختن واشرها در حرارات بالا از دیگر اقداماتی هستند که می‌توانید در جهت جلوگیری از روغن ریزی ماشین خود انجام دهید.

  علت روغن ریزی از ماشین

  سخن پایانی

  روغن ریزی ماشین یکی از مشکلات رایجی است که معمولا در خودروهای فرسوده بروز پیدا می‌کند و در طی آن میزان روغن اتومبیل بیش از اندازه طبیعی کاهش پیدا کرده که اصطلاحا دچار نشتی و یا روغن ریزی می‌شود. علت روغن ریزی ماشین معمولا ترک خوردگی و یا سوراخ بودن کارتل اتومبیل است که به دنبال آن روغن ماشین به بیرون تراوش می‌کند. روغن ریزی ماشین پس از تشخیص باید به سرعت توسط متخصص برطرف شود زیرا در صورت عدم رفع این مشکل، صدماتی همچون سوختن موتور، خرابی سوپاپ‌ها، میل لنگ، یاتاقان‌ها و یا چسبیدن پیستون‌ها به سیلندر را به دنبال خواهد داشت. بنابراین در صورت بروز نشانه‌های روغن ریزی حتما به مکانیک مراجعه کنید تا از بروز مشکلات بعدی پیشگیری نمایید.

  04 آبان 1400

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر