آنچه در این مقاله میخوانید

  مشخصات لنت ترمز خوب

  مشخصات لنت ترمز خوب

  همراه شما در جاده‌ها

  لنت ترمز یکی از اجزای اصلی در سیستم‌ ترمز ماشین محسوب می‌شود. این وسیله با ایجاد اصطکاک در میان چرخ‌های جلویی و عقبی ماشین، شتاب منفی ایجاد کرده و با کاهش سرعت ماشین، آن را متوقف می‌کند. در واقع، لنت ترمز یکی از وظایف اصلی را در خودرو انجام می‌دهد و کوچکترین مشکلی در آن ممکن است به قیمت جان انسان‌ها تمام شود. این مسئله باعث شده که خرید لنت ترمز خوب، یک دغدغه برای تعمیرکاران و رانندگان باشد. یکی از مهم‌ترین مشخصات لنت ترمز خوب، اصطکاک است که هرچه میزان آن بیشتر باشد، ماشین را سریع‌تر متوقف می‌کند؛ اما، فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که شاید شما از آن‌ها بی‌خبر باشید. در این مقاله به بررسی انواع لنت ترمز و مشخصات لنت ترمز خوب می‌پردازیم و به شما می‌گوییم که در هنگام خرید لنت ترمز، چطور باید لنت‌های خوب پیدا کنید.د

  دنیای لنت‌های ترمز

  اگر می‌خواهید بدانید مشخصات لنت ترمز خوب چیست، ابتدا باید با انواع لنت‌های ترمز آشنایی داشته باشید. به‌طور کلی لنت‌های ترمز به دو دسته‌ی لنت‌های دیسکی و درام تقسیم می‌شوند:

  1. لنت‌های درام: لنت ترمز درام، یک کاسه‌ی فلزی است که یک جفت کفشک در داخل آن قرار دارد و در هنگام گرفتن ترمز، این دو کفشک به سمت دیواره هدایت شده و با ایجاد اصطکاک، باعث توقف چرخ‌ها می‌شوند.

  2.                             مشخصات لنت ترمز
  3. لنت‌های دیسکی: این نوع لنت، یک دیسک چرخان متصل به چرخ ماشین بوده که توسط یک کلیپر در قسمتی از آن محاصره شده است. این کلیپر کاملا ثابت است و با فشردن پدال ترمز، از دو طرف به دیسک چرخان فشار وارد کرده و آن را متوقف می‌‌کند. در این نوع لنت، انرژی چرخش لاستیک از طریق اصطکاک و همین طور اتلاف گرمایی، تخلیه می‌شود.

  لنت‌های دیسکی کیفیت و کارایی بالاتری نسبت به لنت‌های درام دارند و در خودروهای جدید این نوع لنت، در حال جایگزینی به‌جای لنت‌های درام هستند. شاید بتوان گفت یکی از مشخصات لنت ترمز خوب، همین‌ نوع دیسکی بودن آن است.

  لنت‌های ترمز را می‌توان از لحاظ جنس مواد سازنده نیز دسته‌بندی کرد. متریال سازنده نیز یکی از مهم‌ترین مشخصات لنت ترمز خوب محسوب می‌شود. در ادامه انواع لنت ترمز از نظر جنس را بررسی می‌کنیم:

  •                                 مشخصات لنت ترمز
  • لنت ترمز نیمه فلزی: در این نوع لنت ترمز، تقریبا 30 تا 65 درصد لنت، از فلز ساخته شده و دوام خیلی خوبی دارد. در مقایسه با لنت‌های سرامیکی، لنت‌های نیمه‌ فلزی، دوام بیشتری نسبت به حرارت دارند. این نوع لنت گزینه‌ی خوبی برای ماشین‌های مسابقه‌ای محسوب می‌شود. جنبه‌ی منفی عملکردی لنت‌های نیمه‌ فلزی، واکنش‌ شدید آن‌ها نسبت به دمای پایین است و بهتر است در مناطق سردسیر از این لنت‌ها استفاده نکنید. یکی از مشخصات لنت ترمز خوب، سروصدای کم آن است که متاسفانه، لنت ترمز نیمه فلزی در این موضوع چندان مطلوب نیست و بسته به میزان فلز به‌کار‌رفته در آن، ممکن است کمی صدای سوت زدن ایجاد کند.
  •                                    مشخصات لنت ترمز خوب
  • لنت سرامیکی: این نوع لنت گران‌ترین و البته بی‌صداترین نوع لنت ترمز محسوب می‌شود. در این نوع لنت الیاف و مواد مصنوعی و درصدی سرامیک به‌کار رفته که باتوجه به میزان سرامیک، قیمت آن نیز متغیر است. لنت سرامیکی در دماهای بالا نیز عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد و می‌توان گفت این نوع لنت تمامی مشخصات لنت ترمز خوب را دارد؛ البته به‌جز قیمت ارزان. کاربرد این نوع لنت برای ماشین‌های پرتردد با توجه به قیمتشان، چندان مناسب نیست.
  •                                  مشخصات لنت ترمز خوب
  • لنت ارگانیک: لنت‌های ارگانیک لنت‌های بی‌صدایی هستند که در آن از آزبست و الیاف فلزی نظیر آهن استفاده نشده است و سروصدای بسیار کمی دارند. این نوع لنت به‌علت ماهیت مواد سازنده‌اش، مقاومت کمی در برابر حرارت دارد و با افزایش دما، بوی سوختگی آن به مشام می‌رسد.
  •                                              استانداردهای لنت ترمز
  • لنت کم فلز: این نوع لنت ترکیبی نیمه فلز و نیمه ارگانیک است. در لنت کم فلز از حدود 10 الی 30 درصد فلز و 70 الی 90 درصد الیاف و مواد مصنوعی به‌غیر از آزبست استفاده شده است. این نوع لنت، به‌علت وجود فلز، اکثر مشخصات لنت ترمز خوب مثل مقاومت در برابر دما و استقامت را دارد؛ ولی، ممکن است سروصدای بیشتری نیز تولید کند.

  استانداردهای لنت ترمز

  یک لنت ترمز در ماشین شما نقش حیاتی ایفا می‌کند و باید مطابق استانداردهای لنت ترمز باشد. مسلما برای تعیین کیفیت لنت‌های ترمز نیز مانند هر وسیله‌ی دیگری، یک سری استاندارد مشخص شده که می‌توانید براساس آن‌ها، مشخصات لنت ترمز خوب را در لنت‌هایی که می‌خرید، بررسی کنید. برای این‌کار یک کد هشت رقمی روی لبه‌ی لنت نوشته شده که باید آن را رمزگشایی کنید. در اینجا به شما می‌گوییم که هر عبارت در این کد چه معنایی دارد. به‌عنوان مثال کد RB9387FF را در نظر بگیرید. این کد به‌شما می‌گوید که چه کسی این لنت را ساخته، مواد آن چیست و چه استانداردهای محیطی را در خود دارد؛ در واقع، این کد زبان مشترک میان مهندسان، نهادهای فدرال و انجمن‌های صنعتی است.

  دو حرف اول نام کمپانی سازنده را نشان می‌دهد. لیست کامل حروف مخفف کمپانی‌ها، توسط AMECA در این لینک ارائه شده است. در کد بالا حروف RB، بیانگر نام کمپانی Roulunds Braking است. دو حرف آخر کد یعنی FF، میزان ضریب اصطکاک گرما و سرما را مشخص می‌کند. حرف اول ضریب اصطکاک سرما، یعنی دمای 200 درجه‌ی فارنهایت، و حرف دوم ضریب اصطکاک گرما، یعنی دمای 600 درجه‌ی فارنهایت، را مشخص می‌کند. در جدول زیر می‌توانید جزئیات این مولفه را براساس استاندارد NBS مشاهده کنید:

  C کمتر از 0.15
  D بین 0.15 تا 0.25
  E بین 0.25 تا 0.35
  F بین 0.35 تا 0.45
  G ین 0.45 تا 0.55
  H بیش‌تر از 0.55

  اگر دنبال لنت ترمز خوب هستید، حواستان باشد

  زمانی‌که می‌خواهید یک لنت ترمز بخرید، باید به مشخصات لنت ترمز خوب دقت کنید تا انتخاب درستی انجام دهید. یک لنت ترمز خوب باید ضریب اصطکاک و گرید مناسبی داشته باشد. برای انتخاب نوع آن نیز توجه کنید که لنت طبق شرایط زیر را انتخاب شود:

  • مشخصات لنت ترمز خوب را دارا باشد؛
  • با آب‌وهوای منطقه سازگاری داشته باشد؛
  • با خودروی شما و سخت افزار بدنه‌ی خودرو منطبق باشد؛
  • براساس میانگین سرعت خودرو در رانندگی انتخاب شود؛
  • براساس نوع سیستم ترمز خودرو انتخاب شود؛
  • قبل از انتخاب مدل، به میزان کار خودرو در طول روز دقت کنید؛
  • مسیری که خودرو بیشتر در آن سفر می‌کند در انتخاب لنت ترمز مهم است.

  مشخصات لنت ترمز خوب

  چه موقع باید یک لنت ترمز جدید بخریم؟

  اگر پنج علامت زیر را دیدید، در فکر خرید یک لنت ترمز جدید باشید:

  • ماشین‌تان در هنگام ترمز، صدای جیغ تولید می‌کند؛
  • ماشین صدایی شبیه کلیک کردن، ایجاد می‌کند؛
  • سرعت توقف ماشین هنگام ترمز، نسبت به قبل کندتر شده است؛
  • ماشین هنگام ترمز زدن به یک سمت متمایل می‌شود؛
  • پدال ترمز، هنگام فشردن دچار لرزش می‌شود.

  لنت ترمز خوب بخرید

  برخی از صاحبان خودرو، متوجه اهمیت لنت ترمز در وسیله‌ی خود نیستند. در حقیقت سیستم ترمز در ماشین باید اولویت اول شما باشد تا مشکلی برایتان رخ ندهد. ماشین‌ها از انواع قطعات پیچیده‌ طراحی شده‌اند که به مرور زمان، این قطعات دچار فرسودگی شده و به‌درستی کار خود را انجام نمی‌دهند؛ بنابراین باید با یک قطعه‌ی جدید جایگزین شوند. لنت ترمز، یکی از آن قطعاتی است که باید همیشه حواستان به تعویض به‌موقع آن باشد تا مبادا مشکلی برای سیستم ترمز ماشین به‌وجود آورد. اهمیت این قطعه بسیار زیاد است و هنگام خرید آن باید کیفیتش را مدنظر داشته باشید. مشخصات یک لنت ترمز خوب به عوامل مختلف و نیاز شما بستگی دارد و باید بتوانید لنتی را انتخاب کنید که برای خودروی شما بهترین عملکرد را داشته باشد. در این مقاله به بررسی انواع لنت، مشخصات لنت ترمز خوب و استاندارد‌های آن پرداختیم تا شما بتوانید در مواقع نیاز، بهترین نوع را انتخاب کنید.

  05 تیر 1400

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر