آنچه در این مقاله میخوانید

  راه های تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی

   راه های تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی

  توانایی تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی صرفا به درد این کارهای صنعت خودرو و یا ماشین بازها نمی‌خورد. اتفاقا اگر کل سوادتان از رانندگی محدود به راندن ماشین است، بیشتر از سایر افراد نیازمند آگاهی از روش‌های تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی هستید. چرا؟ چون سایر افرادی که مثال زدیم خلاصه یاد می‌گیرند که چطور از میان انبوه محصولات موجود در بازار، یک محصول درست و درمان برای ماشینشان بیرون بکشند. این وسط شما می‌مانید، لنت ترمزی که خلاصه زمان تعویضش فرا می‌رسد و انبوه محصولات موجود در بازار. چالش کارتان هم این است که بتوانید از نمونه‌های غیراصلی و غیراستاندارد دوری کنید و لنت ترمزی استاندارد برای ماشینتان خریداری کنید.

  برای خرید لنت ترمز اورجینال با خیال راحت می توانید همین حالا از سایت ما اقدام  نمایید.

  کارشناسان حوزه امنیت خودرو، تاثیر لنت ترمز در میزان ایمنی ماشین را در رده "فوق‌العاده" دسته بندی کرده‌اند. طبیعتا هرچه زمان بیشتری از روزتان را به رانندگی بگذرانید، لنت ماشینتان زوتر نیاز به تعویض پیدا خواهد کرد. قطعه لنت اصولا بیش از هر قطعه دیگری نیاز به تعویض پیدا می‌کند و همین امر پای متخلفان بسیاری را به بازار فروش لنت باز کرده است. قضیه این است که بسیاری از افراد سودجو، به جعل بسته بندی و ظاهر لنت‌های باکیفیت و روانه کردن آن‌ها به بازار تمام تلاششان را به کار بسته‌اند که یک محصول بی‌کیفیت را به قیمت گزاف به رانندگان بفروشند. در این شرایط رانندگان باید مانند رونالدینیو متخلفان را دریبل بزنند تا به محصول درست برسند.

  جالب است بدانید که همین لنت‌های تقلبی که به اسم محصولات ارجینال در بازار به فروش می‌رسند، کیفیتی معادل کیفیت لنت‌های اصلی دارند. اگرچه عمر این لنت‌ها همیشه کوتاه‌تر از محصولات اصلی است، اما نکته مهم این است که در طول دوره حیاتشان از نظر کارایی برایتان کم نمی‌گذارند. در چنین شرایطی، اصلا چرا باید راه‌های تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی را یاد گرفت؟ اول از همه، همانطور که گفتیم عمر لنت‌های تقلبی حتی اگر در زمان حیات خود درست کار کنند باز هم کم است. چنین شرایطی، راننده را تحت تاثیر ضررهای جانی و مالی اجتناب ناپذیری قرار می‌دهد. ضرر جانی از این جهت که لنت ترمز پیش از موعد مقرر و زمانی که فکرش را هم نمی‌کنید کارایی خود را از دست می‌دهد و ماشینتان را در معرض حادثه قرار می‌دهد. ضرر مالی زمانی شکل می‌گیرد که مجبور شوید مدت کوتاهی پس از خریداری لنت، بار دیگر مجبور به تعویض آن شوید.

  موارد ذکر شده اگرچه صرفا چند مورد خلاصه شده از ضرورت‌های یادگیری روش‌های تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی به شمار می‌روند، اما هدف اصلی ما از نوشتن این مقاله را به خوبی روشن می‌کنند. در ادامه، به شما یاد می‌دهیم که چطور از میان انبوه محصولات موجود در بازار یک لنت درجه یک برای خودتان بیرون بکشید.

  تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی

  لنت ترمز چیست؟ چه کاربردی دارد؟

  به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم توقف ماشین، لنت ترمز با فشار آوردن به قطعه دیسک چرخش آن را در اثر نیروی اصطحکاک کم می‌کند و این امر در نهایت به کاهش سرعت خودرو و یا توقف کامل آن می‌انجامد. این قطعه مصرفی از نظر ساختاری دارای دو بخش کفشک و لقه است. بخش کفشک سفت و محکم سرجایش نصب شده و بخش لقه، حالتی متحرک دارد و وظیفه‌اش ایجاد اصطکاک است. با فشرده شدن پدال ترمز توسط راننده، قسمت لقه به روتور چسبیده و اتوموبیل را متوقف می‌سازد. ساختار قطعه لنت هم از گذشته تاکنون تحت تاثیر تغییرات بسیاری قرار گرفته که در نتیجه این تغییرات، کارایی لنت به شکل قابل توجهی بیشتر شده است. دیگر خبری از لنت‌های فلزی پر سر و صدا نیست که با تمام شدن عمرشان، عملا عمر تایرهای ماشین نیز تمام می‌شد. تا همین چند سال پیش، آزبست به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد تشکیل دهنده ساختار لنت شناخته می‌شد. اما امروز، با کشف ضررهای آزبست برای سلامت انشان، تولید کنندگان به عرضه لنت‌های آلی یا غیرآزبستی روی آورده‌اند که کارایی آن‌ها از هر جهت نسبت به نسل‌های پیشین لنت ترمز بهبود یافته است.

  از کجا بفهمیم لنت ترمز اصل است؟

  لنت ترمز چگونه عمل می کند؟

  داشتن دیدگاهی دقیق درباره چگونگی عملکرد لنت ترمز، می‌تواند شما را در زمینه تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی یاری کند. کافی است بدانید آن چه خریداری می‌کنید به چه دردی می‌خورد، تا بتوانید سراغ بهینه‌ترین محصول ممکن بروید. اگر اصکاک و سایر نیروهای بازدارنده وجود نداشتند، شما هرگز نمی‌توانستید یک ماشین در حال حرکت را متوقف کنید. وظیفه لنت ترمز، تشدید نیروی اصطکاک است. طبیعتا فشاری که شما با فشردن پدال ترمز به ماشین وارد می‌کنید، برای متوقف ساختن ماشین کافی نیست. فشاری که شما به پدال ترمز وارد می‌کنید، توسط سیستم توقف چندین برابر بیشتر می‌شود و در نهایت توسط لنت‌ها به روتور وارد می‌شود. نیرویی که شما به پدال ترمز وارد می‌کنید، بر اساس قوانین هیدرولیک و اهرم علم فیزیک است که افزایش پیدا می‌کند. بر اساس قانون پاسکال، نیروی ورودی شما چندین برابر کوچک‌تر از نیروی خروجی است. بنابراین، لنت ترمز در نهایت فشاری چندین برابر بیشتر از فشاری که شما به پدال وارد کرده‌اید را تحمل می‌کند تا موجبات توقف ماشین را فراهم بیاورد. گاهی برای تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی کافی است آن را در دست بگیرید و ببینید که آیا اصلا به قیافه قطعه مورد نظرتان می‌خورد که جنین میزانی از فشار تحمل کند؟

  ضرورت استفاده از لنت ترمز اصلی برای خودرو

  بهتر است قبل از این که بیشتر درباره نحوه تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی صحبت کنیم، کمی هم از این بگوییم که اگر بدون توجه به اصلی یا تقلبی بودن لنت ترمز را خریداری کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد. لنت ترمز تقلبی فارغ از تمام آن چه درباره ایمنی و ضرر مالی و مواردی از این دست صحبت کردیم، خود سیستم ترمز را دچار مشکل می‌کند. در اثر فعالیت سیستم توقف، حرارت فوق‌العاده بالایی به وجود می‌آید که لنت وظیفه دارد حتی‌الامکان مانع از رسیدن این حرارت به سیستم توقف شود. لنت‌های تقلبی حرارت ایجاد شده را خیلی راحت از خود عبور می‌دهند و حرارت با رسیدن به هر یک از اجزای سیستم توقف، در کسری از ثانیه درصد قابل توجهی از کارایی آن را برای همیشه از بین می‌برد. به کارگیری لنت‌های تقلبی در طولانی مدت، سیستم توقف ماشینتان را با ایراداتی اساسی مواجه می‌کند که رفع هرکدام از آن‌ها خرج‌هایی گزاف بر روی دستتان خواهد گذاشت.

  راه تشخیص لنت ترمز تقلبی

  استفاده از ترمز تقلبی چه مشکلاتی ممکن است ایجاد کند و چگونه ایمنی سرنشین را به خطر می اندازد؟

  اهمیت سیستم توقف در زمینه حفظ امنیت خودرو و سرنشینان آن برای همه روشن است. با این حال، نکته قابل توجه این است که لنت غیراستاندارد به چرخ‌ها نیز آسیب وارد کرده و بدین ترتیب سیستم ناوبری ماشین را هم دچار مشکل می‌کند. به همین دلیل یاد گرفتن چگونگی تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی برای هر راننده‌ای الزامی است.

  نحوه ی تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی

  نحوه ی تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی

  برویم سراغ راه حل‌های اصلی تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی. اگر نتوانستید به کمک مطالبی که تا الان خواندید، متوجه اصل یا تقلبی بودن محصولی که قصد خریدش را دارید شوید، پشت سر گذاشتن این مراحل تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی را برایتان راحت خواهد کرد.

  اولین گام برای تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی، توجه به بسته‌بندی و هولوگرام محصول است. هر یک از کمپانی‌های معتبر فعال در زمینه تولید لنت، ریزه‌کاری‌های به خصوصی را در بسته‌بندی محصولاتشان رعایت می‌کنند که شما می‌توانید با توجه به آن‌ها فرآیند تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی را پشت سر بگذارید.

  اگر لنتی که قصد خرید آن را دارید ساخت ایران است، می‌توانید به کمک بارکد پشت جعبه از اصالت محصول مطمئن شوید.

  ضمنا شما می‌توانید به کمک ویژگی‌های ظاهری لنت همچون رنگ پشت آن و شیارهای موجود بر روی آن نیز لنت اصل را شناسایی کنید. برای مثال، پشت لنت‌های تولید شده توسط کمپانی تویوتا سبز رنگ است و شیارهای آن از نظر اندازه و شکل مشابه نمونه‌های نصب شده روی ماشین هستند.

  سخن آخر

  حرف آخر این که اجازه ندهید وسوسه سود کوتاه مدتی که با خریدن لنت‌های غیر اصل نصیبتان می‌شود، شما را از ضررهای به کارگیری چنین قطعاتی بر روی سیستم ماشین غافل کنید. یک بار دیگر راه‌های اصلی تشخیص لنت ترمز اصل از تقلبی را بخوانید و با انتخاب آگاهانه، سلامت خود و خودرویتان را تامین کنید.

  29 خرداد 1400

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر