آنچه در این مقاله میخوانید

  روش های افزایش شتاب خودرو

  روش های افزایش شتاب خودرو

  اکثر رانندگان حرفه‌ای و خیلی از افراد جوانی که به رانندگی علاقه دارند، به دنبال افزایش شتاب خودرو و تجربه رانندگی تیزتر هستند. خبر خوش برای رانندگان، این است که ماشینشان هرچه هم که باشد، می‌تواند با شتاب بیشتری حرکت کند. به بیان دیگر، شرکت‌های خودرو سازی به منظور ارتقا سطح ایمنی خودروهایشان و برخی از موارد امنیتی میزان شتاب ماشین‌های تولیدی خود را محدود می‌کنند تا خودرو نتواند حداکثر کارایی خود را بروز دهد. شما به عنوان راننده خودرو، می‌توانید بسته به سلیقه خود برای افزایش شتاب خودرو اقدام کنید و میزان شتاب ماشینتان را به شکل قابل توجهی افزایش دهید.

  بهتر است پیش از اقدام برای افزایش شتاب خودرو، سه نکته مهم را در نظر داشته باشید. اول این که، افزایش بی حساب و کتاب شتاب خودرو، می‌تواند موجب بروز تصادف‌های سنگین شود. دوم این که هرچقدر شتاب خودرویتان بالاتر باشد، به همان نسبت میزان مصرف سوخت خودرو نیز افزایش می‌دهد. سومین دلیل این است که افزایش بی‌رویه شتاب خودرو می‌تواند پیگرد قانونی داشته باشد. همه این دلایل در کنار یک دیگر، به علاوه امکان ارائه خدمات مرتبط با افزایش شتاب به عنوان خدمات پس از فروش، خودرو سازان را مجاب به جلوگیری از ارائه خودرویی با حداکثر توانایی می‌کند.

  افزایش شتاب خودرو

  منظور از شتاب خودرو چیست؟

  اگرچه لفظ افزایش شتاب خودرو به خودی خود برای بسیاری ماشین بازها جذاب است، اما بسیاری از این که شتاب خودرو واقعا چیست بی‌خبر هستند. شتاب کمیتی برای نشان دادن میزان تغییر سرعت در یک زمان معین است. بنابراین، هرچه شتاب خودرو بیشتر باشد، خودرو در مدت زمان کم‌تری از سرعت صفر به صد می‌رسد. به بیان دیگر، ماشینتان تیزتر می‌شود و یک نیش گاز، سرعتتان را چندین برابر بیشتر می‌کند.

  شتاب خودرو چگونه محاسبه می شود؟

  برای محاسبه شتاب خودرو، دست به دامن همان فرمول معروفی می‌شویم که در کتاب‌های فیزیک دوران دبیرستان یاد گرفتیم. کافی است میزان تغییر سرعت را بر میزان تغییر زمان تقسیم کنیم تا شتاب ماشینمان را محاسبه کنیم. بهتر است پیش از اقدام برای افزایش شتاب خودرو، یک بار هم که شده این فرمول را پیاده سازی کنید شاید عددی که به آن می‌رسید باعث شد از دستکاری سیستم تغییر سرعت ماشینان منصرف شوید. خب، اول از همه تایمرتان را کنار دستتان بگذارید، درست از زمانی که پایتان پدال گاز را لمس می‌کند، لازم است استارت تایمر را بزنید. با توجه به تغییر دور موتور در سرعت‌های مختلف، استفاده از این فرمول ممکن است دقیق نباشد، اما از قدیم گفته‌اند که کاچی به از هیچی است، پس اگر به اعداد و ارقام پیش فرض ارائه شده توسط کارخانه ارائه ندارید، علی‌الحساب همین حرکت را بزنید. به محض استارت خوردن تایمر، پایتان را روی پدال گاز بگذارید و ماشین را به سرعت مورد نظرتان برسانید. تصور کنید که ماشین شما در یک دقیقه، از سرعت صفر به سرعت چهل کیلومتر بر ساعت رسیده است. در این شرایط، باید صفر را 40 کم کنید که طبیعتا حاصل تفریقتان 40 خواهد شد. از طرفی، میزان تغییر زمان نیز یک دقیقه است. در این مرحله یک چالش مهم برای محسابه شتاب گریبانتان را می‌گیرد. چالش مذکور، یکی کردن کمیت‌هایی است که در این فرمول به کار گرفته می‌شود. در این حالت، سرعت ماشین چهل کیلومتر بر ساعت، بنابراین مقیاس زمانی ما نیز باید کسری از یک ساعت باشد. پس از تبدیل یکای زمان از دقیقه به ساعت، عدد 40 را بر آن تقسیم می‌کنیم و حاصل تقسیم، معادل میزان شتاب خودرو در حالت مورد نظر است. توجه داشته باشید که حالت ایده‌آل اندازه گیری شتاب، اندازه گیری شتاب صفر تا صد خودرو است.

  راههای افزایش شتاب خودرو

  چه عواملی بر شتاب خودرو تاثیرگذارند؟

  شما می‌توانید به راحتی و صرفا با شناخت عوامل تاثیرگذار بر شتاب، برای افزایش شتاب خودرو اقدام کنید. این عوامل عبارت هستند از کدهای پیشفرض کامپیوتر مرکزی، سیستم اگزوز، وزن خودرو، سرویس خودرو، روغن موتور و سیستم احتراق. هرکدام از این عوامل به نوبه خود بر روی میزان شتاب خودرو تاثیر می‌گذارند و بر همین اساس، در ادامه خدمتتان خواهیم گفت که چطور با تکیه بر همین عوامل می‌توانید میزان شتاب ماشینتان را کم و زیاد کنید.

  چگونه شتاب خودرو را زیاد کنیم؟

  حال که عوامل تاثیرگذار بر افزایش شتاب خودرو را درک کرده‌اید، وقت آن رسیده که درباره راهکارهای افزایش شتاب خودرو صحبت کنیم.

  خیلی از کاربلدهای حوزه خودرو و افراد فعال در زمینه تیونینگ حرفه‌‎ای، با تغییر کدهای کامپیوتری خودرو میزان سوخت رسانی را دستکاری می‌کنند و بدین ترتیب موجبات افزایش شتاب خودرو را فراهم می‌کنند. اگرچه به کارگیری این روش برای افزایش میزان شتاب ماشین در ایران چندان مرسوم نیست، اما در خارج از ایران طرفداران پر و پا قرصی دارد.

  تولید کنندگان خودرو شتاب محصول خود را در حالت ایده‌آل اندازه گیری می‌کنند و درباره آن به مخاطب اطلاع رسانی می‌کنند. بنابراین، شما نیز می‌توانید با سرویس اصولی خودرو، وضعیت ماشینتان را به حالت ایده‌آل نزدیک کنید و شتاب آن را به حداکثر برسانید.

  یکی از فاکتورهایی که لازم است حین سرویس دوره‌ای به آن توجه نشان دهید، کیفیت روغن موتور خودرو است. روغن موتور اصطکاک ناشی از حرکت قطعات فلزی را به حداقل می‌رساند و با روانکاری قطعات سیستم خودرو، حرکت آن را تسهیل می‌کند. ضمنا فیلتر هوا و فیلتر بنزین نیز روی وضعیت احتراق خودرو و متعاقبا روی میزان شتاب آن تاثیر می‌گذارند، بنابراین بهتر است حین سرویس خودرو به این قطعه نیز رسیدگی کنید.

  با کم کردن وزن خودرو نیز می‌توانید به شتاب ایده‌آلتان برسید. برای این کار کافی است قید سیستم‌های صوتی نصب شده در ماشین را بزنید و یا خیلی ساده، صندوق عقب ماشین را خالی کنید.

  در صورت پیاده سازی هر یک از این روش‌ها، خواهشا سیستم ترمز ماشینتان را نیز تقویت کنید که یک وقت موجب بروز حادثه نشوید.

  افزایش شتاب ماشین

  اگر شتاب خودرو کم شد، چگونه باید مشکل را پیدا کنیم؟

  مواردی همچون کثیف بودن فیلتر هوا، خرابی پمپ بنزین، مشکلات ناشی از عملکرد انژکتور، خرابی پیستون‌ها، خراب بودن استپر، پایین بودن کیفیت روغن موتور، کثیف بودن فیلتر روغن، استفاده از رینگ‌ها و لاستیک‌های غیر استاندارد، تنظیم نامناسب تسمه تایم، پایین بودن کیفیت سوخت و یا کثیف بودن کاتالیست، همگی از مشکلاتی هستند که می‌توانند موجب کاهش شتاب ماشین شوند. شما می‌توانید با بررسی بخش‌ها مذکور و بهبود عملکرد آن‌ها، وضعیت شتاب ماشینتان را به حالت عادی برگردانید و یا موجبات افزایش شتاب خودرو را فراهم کنید.

  شتاب خودرو چه تاثیری در حفظ امنیت خودرو و سرنشینانش دارد؟

  متعادل بودن میزان شتاب خودرو، توانایی راننده برای کنترل ماشین را بیشتر می‌کند. از طرفی، هرچه کنترل راننده بر ماشین بیشتر باشد، امنیت خودرو و ایمنی سرنشینان افزایش پیدا خواهد کرد.

  روش های افزایش شتاب ماشین

  آیا کم شدن شتاب خودرو برای سرنشینان خطر آفرین است؟

  کم شدن شتاب خودرو نیز می‌تواند برای سرنشینان خطر آفرین باشد. اگر ماشینی که با آن رانندگی می‌کنید چابکی لازم برای تحرک در جاده را نداشته باشد، بدون شک موجب به وجود آمدن زمینه مناسبی برای بروز حادثه خواهد شد. بنابراین، اگر شتاب ماشینتان از آن چه باید کم‌تر است، برای افزایش شتاب خودرو اقدام کنید.

  سخن پایانی

  توصیه ما به شما این است که نه از این سمت بام بیفتید و نه از آن سمت بام. رانندگی با یک ماشین چابک واقعا لذت بخش است و در این مقاله، روش چابک کردن ماشین را با شما در میان گذاشتیم. با این حال، پیش از پیاده سازی این روش‌ها، بهتر است از توانایی‌های خودتان مطمئن شوید.

  منابع:

  www.asriran.com

  www.borna.news

  01 خرداد 1400

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر