آنچه در این مقاله میخوانید

  بهترین روغن هیدرولیک پراید

  بهترین روغن هیدرولیک پراید

  در این مقاله قصد داریم راجع‌به بهترین و مناسب‌ترین روغن هیدرولیک پراید صحبت کنیم. پراید ارزان‌ترین ماشین در حال تولید در بازار خودروی ایران است، بااین‌حال انتخاب بهترین روغن هیدرولیک برای این ماشین از دو جهت حائز اهمیت است. اول اینکه ماشین پراید در عین ارزان‌ترین بودن، ارزان‌قیمت نیست و هرگونه آسیبی که به آن وارد شود کلی خرج روی دست راننده می‌گذارد. دوم اینکه نوع رسیدگی شما به ماشینتان، تعیین‌کننده‌ی کیفیت تجربه‌ی رانندگی و سلامت سرنشینان ماشین است؛ بنابراین، برای جلوگیری از بروز آسیب‌های مالی و جانی، بهتر است درباره‌ی انتخاب بهترین روغن هیدرولیک پراید صحبت کنیم.

  نقش روغن هیدرولیکی در ماشین‌آلات هیدرولیکی به میزانی مهم است که می‌توان گفت عمده بار انتقال قدرت در این ماشین‎‌ها، برعهده‌ی روغن هیدرولیکی است. فرایند انتقال نیرو زمانی به بهترین شکل صورت می‌گیرد که روغن هیدرولیک استفاده شده، به‌هیچ‌عنوان تراکم‌پذیر نباشد. ساختار شیمیایی روغن‌های هیدرولیک باید به‌گونه‌ای باشد که گرمای دریافتی در مدت‌زمان طولانی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن از دست بدهد. در غیر این صورت، کاسه‌نمدهای ساختار هیدرولیک آسیب‌دیده و کل سیستم دچار اختلال می‌گردد.

  روغن هیدرولیک پراید

  روغن هیدرولیک پراید چه زمانی باید تعویض شود؟

  روغن هیدرولیک پراید علاوه بر اینکه موجبات چرخش راحت‌تر فرمان پراید را فراهم می‌کند، مانع از خوردگی قطعات به‌کاررفته در سیستم هیدرولیک فرمان نیز می‌گردد. بااین‌حال، میزان خوردگی هرگز به صفر نمی‌رسد و به‌مرورزمان، کارایی آن تحت تأثیر رسوبات و آلودگی‌های متعدد کم‌تر و کم‌تر می‌شود. به همین دلیل، لازم است روغن هیدرولیک خودرو در بازه‌های زمانی معین مورد تعویض قرار بگیرد. حال سؤال این است که طول این بازه معین برای تعویض روغن هیدرولیک پراید چقدر است. بسته به مدل پرایدی که استفاده می‌کنید، می‌توانید پاسخ دقیق این سؤال را از روی دفترچه راهنمای خودرو پیدا کنید. اما به‌طورکلی، روغن هیدرولیک خودروهای پراید تا 80 هزار کیلومتر نیاز به تعویض پیدا نمی‌کند.

  روغن هیدرولیک برای پراید

  بااین‌حال، اگر احساس کردید که روغن هیدرولیک ماشینتان به حالت تیره‌رنگ درآمده و یا هروقت احساس کردید که پمپ هیدرولیک خودرو صدایی غیرمعمول می‌دهد، بدان معنا است که روغن هیدرولیک ماشینتان نیازمند تعویض است. راه‌های ساده‌تری نیز وجود دارند که بتوان به کمک آن‌ها متوجه فرارسیدن زمان تعویض روغن هیدرولیک پراید شد. برای مثال، اگر هنگام چرخاندن فرمانتان صدایی زوزه مانند از آن بیرون می‌آید، لازم است هرچه زودتر برای تعویض روغن هیدرولیک خودرو اقدام کنید تا سیستم هیدرولیک ماشینتان دچار آسیب نگردد.

  در تمام این مقاله فرض بر آن بوده که منظور از روغن هیدرولیک، روغن هیدرولیک فرمان است. روغن هیدرولیک مناسب پراید باید یک سری ویژگی به‌خصوص داشته باشد. فارغ از برند روغن هیدرولیکی که انتخاب می‌کنید، اگر محصول موردنظر مخزن هیدرولیک خودرو را تا سطح مناسب آن پر کند و بلافاصله بعد از پرکردن مخزن، صدای فرمان قطع شود، روغنی که انتخاب کرده‌اید برای ماشینتان مناسب است. البته به‌غیراز این دو مورد ابتدایی، عوامل دیگری همچون رنگ روغن هیدرولیک و توجه به شاخص SAE نیز حائز اهمیت هستند. لازم است حین انتخاب روغن، شاخص SAE خودرو را نیز مدنظر داشته باشید تا بتوانید به کمک آن روغنی با گران‌روی مناسب تهیه کنید.

  روغن هیدرولیک مناسب پراید

  روغن هیدرولیک مناسب پراید باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

  روغن هیدرولیک مناسب پراید باید دارای یک سری ویژگی عملکردی و ساختاری باشد تا بتواند وظایف خود را به‌درستی به انجام برساند. ساختار شیمیایی روغن هیدرولیک، باید به‌گونه‌ای باشد که مانع از خوردگی و ساییده شدن اجزای سیستم هیدرولیک ماشین شود. میزان ذرات جامد ریزودرشت به‌کاررفته در ساختار خودرو باید در حداقل میزان ممکن باشد و مجموعه‌ای که در نهایت تحت عنوان روغن هیدرولیک به ماشین تزریق می‌شود، باید ظرفیت گرمایی بالایی داشته باشد و گرمای تولید شده حین به انجام رسیدن فرایندهای هیدرولیک را مهار کند. حواستان باشد که نه روغن هیدرولیک پراید و نه موادی که با آن مخلوط می‌شوند، نباید هیچ‌گونه بخار زیان آوری از خود متصاعد کنند. اگر می‌خواهید از کیفیت روغن هیدرولیکی که انتخاب کرده‌‌اید مطمئن شوید، کافی است به مقداری از آن چند قطره آب اضافه کنید. در این شرایط، اگر روغن هیدرولیک تهیه شده استاندارد باشد، قطرات آب به صورت دایره‌‌ای به یکدیگر چسبیده و از روغن جدا می‌شوند. حواستان باشد که روغن حین سرازیر شدن در پمپ مانند آب روان باشد و به‌هیچ‌عنوان کش نیاید. در غیر این صورت، روغنی که انتخاب کرده‌اید حین انتقال نیرو خود بخشی از آن را مصرف می‌کند. روان بودن روغن هیدرولیک، نباید تحت تأثیر دمای سیستم تغییر کند و لازم است همواره ثابت بماند. از طرف دیگر، روان بودن روغن هیدرولیک مناسب پراید نباید موجب ازهم‌گسیخته شدن لایه‌ی سطحی آن بشود چراکه ازهم‌گسیختگی روغن، میزان سایش قطعات سیستم هیدرولیک را افزایش می‌دهد.

  روغن هیدرولیک فرمان پراید

  بهترین برند روغن هیدرولیک فرمان پراید ایرانی

  می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین برندهای روغن هیدرولیک فرمان پراید، روغن هیدرولیک بهران را در نظر گرفت. روغن هیدرولیک پراید باید با ساختار خودرو هماهنگی داشته و ساختار شیمیایی آن با توجه به سطح هیدرولیک این خودرو طراحی شده باشد. در چنین موقعیتی شرکت بهران، به‌عنوان یک شرکت ایرانی که طی سال‌ها فعالیت صنعتی، با چندوچون کارکرد خودروهای ایرانی به‌خوبی آشنا شده، توانسته روغنی مناسب به بازار عرضه کند که هم از نظر ساختار و هم از نظر قیمت، کار رانندگان را راه بیندازد. پایین بودن قیمت این روغن هیدرولیک، به دلیل زیاد بودن تقاضا برای خرید این روغن و تولید آن در شرایط عمده است و نبابد باعث شود درباره‌ی کیفیت آن شک کنید.

  بهترین روغن هیدرولیک فرمان پراید

  بهترین روغن هیدرولیک فرمان پراید خارجی

  از بین خارجی‌ها می‌توان کسترول را به‌عنوان بهترین روغن هیدرولیک فرمان پراید در نظر گرفت، محصولی از یک برند بریتانیایی که بر اساس استانداردهای جهانی تولید می‌شود. مهندسان کسترول برای طراحی بهترین محصول ممکن، به‌جای بررسی تک خودروهای موجود در بازار، خودروهای گوناگون را بر اساس ویژگی‌هایشان دسته‌بندی کرده و محصولات خود را مخصوص به گروه‌های مختلف تولید می‌کنند.

  سخن آخر

  روغن هیدرولیک پراید، جدای از تأمین سلامت قطعات سیستم هیدرولیک ماشینتان، نقش مهمی در رقم زدن یک تجربه‌ی رانندگی لذت‌بخش ایفا می‌کند. کافی است برای یک‌بار، از روغن هیدرولیکی غیراستاندارد برای ماشینتان استفاده کنید تا ببینید قطعات سیستم خودرو چطور درهم می‌شکنند و چطور حین زور زدن برای چرخاندن فرمان، پشت بازویتان دچار گرفتگی می‌شود.

  سوالات متداول بهترین روغن هیدرولیک پراید

  1- روغن هیدرولیک پراید چه زمانی باید تعویض شود؟

  روغن هیدرولیک پراید علاوه بر اینکه موجبات چرخش راحت‌تر فرمان پراید را فراهم می‌کند، مانع از خوردگی قطعات به‌کاررفته در سیستم هیدرولیک فرمان نیز می‌گردد.

   بسته به مدل پرایدی که استفاده می‌کنید، می‌توانید پاسخ دقیق این سؤال را از روی دفترچه راهنمای خودرو پیدا کنید. اما به‌طورکلی، روغن هیدرولیک خودروهای پراید تا 80 هزار کیلومتر نیاز به تعویض پیدا نمی‌کند.

  2- بهترین برند روغن هیدرولیک فرمان ایرانی برای پراید کدام است؟

  روغن هیدرولیک بهران

  3- بهترین برند روغن هیدرولیک فرمان خارجی برای پراید کدام است؟

  روغن هیدرولیک کاسترول

  20 اردیبهشت 1400
  مقالات مرتبط

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر