آنچه در این مقاله میخوانید

  راه‌های کاهش مصرف سوخت خودرو

  راه‌های کاهش مصرف سوخت خودرو

  فارغ از اینکه کاهش مصرف سوخت خودرو چه مزایایی برای ساختار موتور خودرو به همراه خواهد داشت، این روزها بسیاری از افراد به دلایل مرتبط با امور مالی و اقتصادی، در پی کاهش دادن مصرف سوخت خودرویشان هستند. متدهای مختلفی برای کاهش مصرف سوخت وجود دارد و هر کدام از این متدها با بخش به‌خصوصی از خودرو مرتبط هستند؛ با این حال، انجام متدهای مرتبط با کاهش مصرف سوخت خودرو از حساسیت‌های خاص خود برخوردار است. چرا؟ پاسخ این سؤال را می‌توان از دو جهت بررسی کرد. اول اینکه کارکرد صحیح سیستم سوخت رسانی خودرو، برای تضمین عملکرد مناسب و سلامت تک‌تک اجزای خودرو ضروری است؛ بنابراین، اگر نتوانید متد مدنظرتان برای کاهش مصرف سوخت را به‌درستی اجرا کنید، موتور خودرو آسیب می‌بیند و در نتیجه‌ی آن، بسیاری از بخش‌های دیگر خودرو نیز به اختلال در عملکرد دچار می‌شوند. از سوی دیگر، با توجه به تاثیرپذیری میزان مصرف سوخت در خودرو از اجزای مختلف به‌کار‌رفته در ساختار ماشین، پیاده‌سازی نادرست هرکدام از این متدها می‌تواند کل قطعات وابسته به یک ساختار در خودرو را دچار اختلال کند.

  برای خرید اکتان بوستر به عنوان بهترین مکمل سوخت همین حالا از سایت ما اقدام نمایید.

  همان طور که گفته شد، به‌کارگیری صحیح متدهای کاهش مصرف سوخت خودرو نمی‌تواند زیانی به خودرو برساند؛ با این حال، بسیاری به‌منظور فرار از هزینه‌هایی که کمک گرفتن از یک متخصص به‌دنبال دارد، سعی می‌کنند خودشان برخی از متدهای تخصصی موجود در این زمینه را به اجرا دربیاورند. با توجه به این حقیقت که تمایل صاحبان خودرو به پیاده‌سازی متدهای کاهش مصرف سوخت، بنابر دلایل اقتصادی همچون سهمیه‌بندی بنزین‌ها و بالا رفتن قیمت سوخت افزایش پیدا کرده، می‌توان پیشبینی کرد که خیلی از افراد به‌جای کمک گرفتن از افراد متخصص دلشان را به دریا بزنند و خودشان اقدام کنند. البته از حق نگذریم، برخی از متدهای موجود برای کاهش دادن مصرف سوخت خودرو به قدری ساده هستند که بتوان آن‌ها را به‌صورت شخصی پیاده‌سازی کرد. این متدها، روی طیف گسترده‌ای از قطعات خودرو مانند تایر، موتور، فیلتر هوا و قطعات سیستم تهویه تاثیر می‌گذارند.

  کاهش مصرف سوخت خودرو

  متوسط مصرف سوخت خودروها

  بسته به مدل خودرویی که درباره‌ی آن صحبت می‌کنید، میزان مصرف سوخت خودرویتان متفاوت از سایر خودروها خواهد بود. میزان مصرف سوخت، متاثر از عوامل گوناگونی همچون سلامت موتور، میزان باد لاستیک، میزان استفاده از سیستم تهویه‌ی خودرو، میانگین سرعتتان حین رانندگی، میزان شتاب خودرو، کیفیت سوخت مصرفی، چند‌و‌چون ساعات رانندگی در جاده‌های شلوغ و میزان سنگینی ماشین، سرنشینان و بار ماشین است. با توجه به وابستگی میزان مصرف سوخت خودرو به عوامل متعدد ذکر شده، شاید پیدا کردن پاسخ این سؤال که مصرف سوخت خودروها به طور متوسط چقدر است، سخت‌تر از همیشه به نظر برسد. پاسخ دادن به این سؤال هرچقدر هم که سخت باشد، ارزش وقت گذاشتن دارد. چراکه تا وقتی درباره‌ی میزان مصرف سوخت ماشینتان اطلاعات نداشته باشید، نمی‌توانید متدهای مرتبط با کاهش مصرف سوخت خودرو را به‌درستی اجرا کنید. ضمنا، کسب اطلاعات درباره‌ی میانگین مصرف سوخت در خودرو، می‌تواند اطلاعات مفیدی پیرامون سلامت موتور خودرو و کارآمدی سیستم سوخت رسانی در اختیارتان بگذارد.

  یکی از راه حل‌های موجود برای پی بردن به سلامت موتور از طریق ارزیابی میزان مصرف سوخت خودرو، بررسی عملکرد موتور در شرایط یکسان است. برای مثال اگر دو روز پشت سر هم از یک جاده با شرایط یکسان عبور کردید و میزان سوخت مصرفی در روز اول، کم‌تر از میزان سوخت مصرفی در روز دوم بود باید حواستان را به سلامت موتورتان جمع کنید. در صورتی که درجا پس از پیاده‌سازی متدهای کاهش مصرف سوخت خودرو، متوجه تغییر فاحش در میزان مصرف سوخت خودرو شدید، احتمالا به خودرویتان آسیب زده‌اید و باید هرچه سریع‌تر به یک مکانیک جهت بررسی خودرویتان مراجعه کنید.

  حال سؤال اصلی این است که افراد چطور می‌توانند میزان مصرف سوخت ماشین‌هایشان را محاسبه کنند. برای این کار، لازم است پیش از پیاده‌سازی هرگونه متد مرتبط با کاهش مصرف سوخت خودرو به پمپ بنزین مراجعه کرده و یک بار باک ماشینتان را پر کنید. پس از پر کردن باک ماشین، عدد ثبت شده روی کیلومتر شمار خودرو را روی یک کاغذ یادداشت کنید. چند روز با ماشینتان گشت بزنید و سپس بار دیگر به پمپ بنزین بروید. یک بار دیگر باک ماشینتان را پر کنید و این بار علاوه بر عدد جدید ثبت شده روی کیلومتر شمار، میزان بنزینی که به باک تزریق کرده‌اید را نیز یادداشت کنید. حال شما سه عدد در اختیار دارید:

  • عدد اول کیلومتر شمار
  • عدد دوم کیلومتر شمار
  • میزان بنزین تزریق شده به باک در نوبت دوم

  برای محاسبه‌ی میزان مصرف سوخت، "میزان بنزین تزریق شده به باک در نوبت دوم" را در عدد صد ضرب کنید. سپس، عدد دوم کیلومتر شمار را از عدد اول کیلومتر شمار کم کنید. در گام آخر، کافی است حاصل ضرب "‌میزان بنزین تزریق شده به باک در نوبت دوم" در عدد صد را بر حاصل تفریق اعداد کیلومتر شمار تقسیم کنید. بدین ترتیب، میانگین مصرف سوخت خودروی شما محسابه می‌شود. برای بررسی میزان کارآمد بودن متدهایی که برای کاهش مصرف سوخت خودرو به کار بسته‌اید، مدتی پس از به کار بستن این متدها بار دیگر این فرمول را محاسبه کنید.

  روش های کاهش مصرف سوخت ماشین

  چگونه می‌توان مصرف سوخت خودرو را کاهش داد؟

  با در نظر گرفتن یک نکته‌ی مهم، سراغ بررسی متدهای کاهش مصرف سوخت خودرو می‌رویم؛ آن نکته هم این است که هر میزان مبلغی که با کاهش مصرف سوخت ذخیره می‌کنید، در نهایت خرج آسایش و راحتی شما خواهد شد؛ بنابراین، در صورتی که هر یک از این متدهای پیشنهادی برای کاهش مصرف سوخت خودرو، لذت سواری را از شما می‌گیرند، بی‌خیال عملی کردنشان شوید.

  یکی از روش‌ها برای کاهش دادن مصرف سوخت، کم‌تر استفاده کردن از کولر است. در این روش، افراد معمولا تا زمانی که به سرعت بیشتر از شصت کیلومتر بر ساعت نرسیده‌اند، از کولر استفاده نمی‌کنند. اگر در فصل‌های سرد سال، ماشینتان را در فضاهای سرپوشیده پارک کنید، میزان نیرویی که موتور برای گرم شدن به آن نیاز دارد کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه، میزان مصرف سوخت ماشینتان کاهش می‌یابد.

  در صورتی که قصد دارید ماشینتان را برای مدت بیش از ده دقیقه متوقف نگه دارید، بهتر است در حین توقف، خودرو را خاموش کنید. این کار نه تنها یکی از ساده‌ترین متدهای کاهش مصرف سوخت خودرو است، بلکه موجب کاهش آلایندگی هوا توسط ماشین‌ها نیز می‌شود.

  راه‌های کاهش مصرف سوخت خودرو

  برخی از عادت‌های رانندگی مانند لاین عوض کردن متعدد و یا حرکت با دنده سنگین، مصرف سوخت خودرو را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید به‌راحتی و با تصحیح این عادت‌ها، میزان مصرف سوخت خودرویتان را به‌میزان قابل تاملی کاهش دهید. در صورتی که صندوق عقب ماشینتان پر از لوازم اضافی است، می‌توانید با خالی کردن صندوق عقب میزان نیروی لازم خودرو برای به حرکت درآمدن را کاهش داده و موجب کاهش مصرف سوخت آن شوید.

  در آخر اینکه به ماشینتان رسیدگی کنید. سرویس به موقع ماشین، تنظیم باد چرخ‌ها، تنظیم موتور خودرو و تعویض به موقع فیلترهای روغن و هوا، نه تنها سلامت ماشینتان را تامین می‌کنند، بلکه موجب کاهش مصرف سوخت خودرو نیز می‌شوند.

  سخن پایانی

  متدهای ذکر شده برای کاهش مصرف سوخت خودرو، از جمله ساده‌ترین متدهای موجود در این زمینه به شمار می‌روند. شما می‌توانید به‌راحتی و با به‌کاربستن هر کدام از این متدها، میزان مصرف سوخت ماشینتان را به شکل چشمگیری کاهش دهید. شاید نهادینه کردن هر کدام از این متدها در میان عادات رانندگی، کمی سخت به نظر برسد. برای اینکه بتوانید موفق به انجام این کار شوید، بهتر است هر چند وقت یک بار میزان مصرف سوخت خودرو را اندازه‌گیری کنید و با مشاهده‌ی کاهش آن، برای تصحیح هرچه بیشتر عادات رانندگی خود مصمم شوید.

  08 اردیبهشت 1400
  مقالات مرتبط

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر