آنچه در این مقاله میخوانید

  معرفی انواع فیلتر هوا خودرو

  معرفی انواع فیلتر هوا خودرو

  فیلتر هوا خودرو را می‌توان یکی از فاکتورهای کلیدی و موثر بر سلامت فنی اتوموبیل دانست. توجه به عملکرد درست فیلتر هوا خودرو، می‌تواند ضامن عملکرد مطلوب خودروی شما باشد. سؤال مهم این است که چطور می‌توان از عملکرد درست انواع فیلتر هوا خودرو مطمئن شد؟ در ادامه به این سؤال پاسخ می‌دهیم. پاسخی که با دستیابی به آن، می‌توانیم مصرف سوختمان را کاهش دهیم، بازدهمی موتور خودرویمان را بالا ببریم، موتور ماشین را تمیز و سالم نگهداریم و به حفظ پاکیزگی محیط زیست کمک کنیم. این چهار فاکتور، تنها شماری از فواید توجه به فلیتر هوا محسوب می‌شوند؛ بنابراین، واضح است که این قطعه اهمیت بسیار زیادی دارد؛ قطعه‌ای که اگر به آن کم‌توجهی شود، می‌تواند موجب خرابی‌های متعددی از جمله کاهش راندمان خودرو و ایجاد اختلال در سیستم هوای اتوموبیل شود. ضمنا توجه کنید که خرابی و یا عملکرد نادرست فیلتر هوا، می‌تواند موجب افزایش بیست و پنج درصدی مصرف سوخت شود. این نکته را نیز در نظر بگیرید که نحوه‌ی مراقبت از انواع فیلتر هوا خودرو، می‌تواند بسته به نوع آن منحصر‌به‌فرد باشد. در ادامه بیشتر درباره‌ی این موضوعات صحبت خواهیم کرد.

  فیلتر هوا چیست؟

  فارغ از جنس و نوع، فیلتر هوا قطعه‌ای سلولزی است که در آن رگه‌هایی از کتان و اسفنج نیز دیده می‌شود. با توجه به اینکه موتور خودرو، برای کار کردن به هوا نیاز دارد، محفظه‌ای در ساختار ماشین‌ها تعبیه می‌شود که موتور می‌تواند به‌کمک آن به هوا دسترسی داشته باشد. حال اگر جریان هوای ورودی به‌سمت موتور، فیلتر نشده باشد، طبیعتا ذرات ریز و درشت معلق در هوا، سلامت خودروی شما را به خطر خواهند انداخت. به‌منظور جلوگیری از ورود ذرات مضر موجود در هوا به درون موتور، روی ورودی هوا به محفظه‌ی موتور قطعه‌ای به نام فیلتر هوا وصل می‌کنند. فارغ از اینکه با کدام یک از انواع فیلتر هوا خودرو سر و کار داشته باشید، لازم است بدانید فیلتر هوا قطعه‌ای است که وظیفه‌اش تهویه‌ی هوای ورودی به موتور است.

  فیلتر هوا چه کاربردی دارد؟

  بر‌اساس برآیند عملکرد این قطعه، می‌توان گفت که کاربرد انواع فیلتر هوا خودرو، لذت‌بخش‌تر کردن تجربه‌ی شما از رانندگی است. قطعا اگر در ماشینی بنشینید که بنزینش بد می‌سوزد، داخل کابینش بوی بنزین می‌دهد و حین رفتن تِرتِر صدا می‌دهد، قبل از هرکسی خودتان از رانندگی کردن دلسرد می‌شوید. کاربرد فیلتر هوا این است که با بهینه سازی عملکرد ارگان‌های مختلف ماشین، تجربه‌‌ای خوب از رانندگی را برایتان فراهم می‌کند.

  عملکرد درست انواع فیلتر هوای خودرو، باعث ایجاد ترکیبی متناسب از سوخت و هوا می‌شود. ترکیبی که موتور به‌راحتی بتواند آن را بسوزاند. به وجود آمدن چنین ترکیبی برای عملکرد درست ماشین ضروری است. عملکردی که طی آن میزان آلاینده‌های خروجی از اگزوز نیز به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

  انواع فیلتر هوا

  نحوه کار فیلتر هوا

  با توجه به ارتباط تنگاتنگ قطعات مختلف خودرو با یکدیگر، نفوذ ذرات معلق موجود در هوا به ساختار موتور یا کابین، می‌تواند آسیبی اساسی به کل سیستم خودرو وارد کند. به همین دلیل است که باید نقش فیلتر هوا در عملکرد صحیح ماشین را جدی گرفت. بسته به اینکه فیلتر هوای مدنظر شما متعلق به موتور باشد یا کابین، شکل عملکرد منحصر‌به‌فردی خواهد داشت. با این حال ماهیت عملکرد این دو نوع از فیلترهای هوا مشابه همدیگر هستند. فیلترهوای کابین، به‌منظور حصول اطمینان از سلامت هوای داخل کابین طراحی و تعبیه می‌شود. در همین راستا، این فیلتر از ورود آلاینده‌ها، گازهای سمی و ذرات خطرناک به داخل کابین جلوگیری می‌کند؛ اما، نحوه‌ی عملکرد فیلتر هوای موتور خودرو چگونه است؟ انواع فیلتر هوا خودرو که در محفظه‌ی هوای موتور تعبیه می‌شوند، وظیفه‌ای مشابه فیلترهای کابین دارند. همان طور که گفته شد فلیتر هوای موتور، در ورودی محفظه هوای موتور تعبیه می‌شود تا مانع از ورود ذرات مضر به ساختار موتور شود.

  انواع فیلتر هوا ماشین

  انواع فیلتر هوا ماشین

  انواع فیلتر هوا ماشین را می‌توان در سه گروه تقسیم‌بندی کرد: فیلترهای پنبه‌ای، فیلترهای کاغذی و فیلترهای فومی. در ادامه راجع به این انواع فیلتر هوا خودرو توضیح می‌دهیم:

  • آن دسته از انواع فیلتر هوا ماشین که حالت اسفنج مانند دارند و به‌کمک ساختار اسفنجی خود آلاینده‌ها را به خود جذب می‌کنند، فیلتر هوای فومی نام دارند.
  • گروه دیگر فیلترهای هوا، کاغذی هستند. کاغذ به‌کار رفته در ساختار این گروه از فیلترها، دارای یک صافی متخلل هستند. این گروه از فیلترها با ایجاد محدودیت در جریان آلاینده‌های جامد موجود در هوا، وظیفه‌ی خود را به انجام می‌رسانند. به این نوع از فیلترهای هوا، فیلتر هوای سلولزی نیز می‌گویند.
  • کاربرد فیلترهای پنبه‌ای بدین شکل است که یک توری که از جنس پنبه است، به روغن آغشته شده و در مسیر عبور هوا قرار داده می‌شود. فیلترهای پنبه‌ای به‌دلیل داشتن قابلیت جذب سطحی، تا حدود زیادی موثرتر از سایر انواع فیلترها به‌شمار می‌روند. به این نوع از فیلترهای هوا، فیلتر هوای کتان شش لایه نیز می‌گویند.
  • انواع فیلتر هوا خودرو

  خرابی فیلتر هوا چه آسیبی به خودرو میزند؟

  با گذر زمان و خرابی هر کدام از انواع فیلتر هوا خودرو، ذرات جامد و آلوده‌ی موجود در جریان هوای ورودی به موتور و کابین، به‌تدریج منافذ فیلتر را مسدود می‌کنند. در شرایطی رانندگی در هوای آلوده یا محیط‌های پر گرد‌و‌غبار، این انسداد سریع‌تر رخ می‌دهد. در نتیجه‌ی این انسداد، جریان هوا مختل شده و موتور مجبور به صرف نیروی بیشتر برای دریافت هوای مورد نیازش خواهد بود. با بیشتر شدن فعالیت موتور برای تولید هوای مورد نیاز خودرو، دریچه‌ی گاز آسیب دیده، عملکرد موتور مختل شده و سوخت بیشتری مصرف می‌شود. این موارد همگی از تاثیرات عدم کارکرد صحیح انواع فیلتر هوا خودرو ناشی می‌شوند. نکته‌ی قابل توجه این است که انواع فیلتر هوا خودرو، در شرایط مختلف، دوام متفاوتی خواهند داشت.

  سخن پایانی

  حال که درباره‌ی انواع فیلتر هوا خودرو و کاربردشان اطلاعات کسب کردید، وقتش رسیده آستین‌های خود را بالا زده و سلامت فیلتر هوای خودروی خود را بررسی کنید. اگر سرعت خودرویتان پایین آمده، چراغ جکش روشن شده و یا مصرف سوختش افزایش پیدا کرده، احتمالا وقت آن است که فیلتر هوای موتور ماشینتان را عوض کنید. از سوی دیگر اگر با مشکلاتی مانند شنیده شدن صدای فن و استشمام بوی نامطبوع در کابین مواجه هستید، احتمالا فیلتر هوای کابینتان نیاز به بررسی دارد. سیستم فیلتر هوا مانند ریه‌ی خودروی شما عمل می‌کند. سیگار کشیدن که بماند، برای آدم عادی قدم زدن در هوایی مانند هوای تهران هم مضر است. خودروی شما نیز درست مانند شما ریه دارد و گشت‌و‌گذار با آن در چنین هوایی، روی سیستم تنفس آن تاثیرات منفی بسیاری خواهد گذاشت. حتی اگر از مرغوب‌ترین انواع فیلتر هوا خودرو استفاده می‌کنید، به‌طور مداوم سلامت و عملکرد آن را بررسی کنید. بدین شکل نه تنها سلامت ماشینتان را تضمین می‌کنید، بلکه سلامت خود را نیز تضمین خواهید کرد.

  برای خرید فیلتر هوا با بهترین کیفیت همین حالا بر روی لینک کلیک کنید.

  منبع:

  https://blog.faradars.org

  11 اسفند 1399

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر