آنچه در این مقاله میخوانید

  ترمز اضطراری خودرو چگونه کار میکند؟

  ترمز اضطراری خودرو چگونه کار میکند؟

  قبل از هرچیزی لازم است این نکته را مد‌نظر داشته باشید که ترمز اضطراری خودرو، آپشنی تشریفاتی نیست. سیستم AEB را می‌توان به‌عنوان اولین نمونه از هوش مصنوعی در خودروهای سواری در نظر گرفت. کما اینکه سیستم AEB، از پایه‌های ثابت خودروهای تولید شده توسط شرکت تسلا نیز هست. تشریفاتی قلمداد کردن این آپشن، می‌تواند ناشی از عدم آشنایی افراد با چگونگی کارکرد و سیر تکامل خودروها باشد. سیستم AEB، می‌تواند موانع ثابتی که در مسیرتان وجود دارند را شناسایی کرده و در برابر آن‌ها واکنش نشان دهد. این واکنش که پس از ارسال هشدار به راننده انجام می‌گیرد، بسته به ابعاد مانع و شکل تداخل احتمالی آن در حرکت ماشین متفاوت خواهد بود. واکنش کامپیوتری زمانی صورت می‌گیرد که راننده بی‌توجه به هشدارهای سامانه AEB، به حرکت خود ادامه دهد. در صورتی که راننده از توقف و یا کم کردن سرعت خود امتناع کند، سیستم ترمز اضطراری به‌صورت خودجوش وارد عمل شده و ماشین را از حرکت بازمی‌دارد.

  با مجهز شدن بسیاری از ماشین‌های ساخت کشور چین به سیستم AEB، استفاده از این آپشن در ایران رواج بیشتری پیدا کرده است. امروز اکثر کمپانی‌های خودروسازی، از کمپانی‌های چینی گرفته تا کمپانی تسلا، از این سیستم استفاده می‌کنند. با این حال، نکته‌ی قابل توجه این است که این فناوری اولین بار در سال 2008 توسط ولوو معرفی شد. اگرچه نمونه‌ی اولیه‌ی سیستم AEB خودرو در سرعت‌های بالای سی کیلومترساعت، کارایی خود را از دست می‌داد و با رسیدن اختلاف سرعت خودروها به 15 کیلومترساعت فلج می‌شد، باز هم نمونه‌ی موفقی بود. این موفقیت اولیه سبب شد توجه غول‌های صنایع خودروسازی به این سیستم جلب شود. نتیجه‌ی این جلب توجه، به وجود آمدن سیستمی شده که امروز آن را تحت عنوان سیستم ترمز اضطراری می‌شناسیم؛ سیستمی بی‌نقص و راهبر.

  ترمز اضطراری خودرو

  ترمز اضطراری خودرو چیست؟

  در تعریف ابتدایی، سیستم ترمز در برابر سیستم پیشرانه قرار می‌گیرد. در حالی که پیشرانه باعث به حرکت درآمدن ماشین می‌شود، سیستم ترمز آن را متوقف می‌کند. با این حال، عملکرد سیستم ترمز در حالت پایه، کاملا وابسته به عملکرد راننده است. تا این جای کار به هیچ ایرادی برنمی‌خوریم، مگر این که به مواقع ضرورت استفاده از سیستم ترمز برسیم. در این مواقع راننده ممکن است از نظر عصبی در حالت عادی نباشد و در نتیجه با یک عکس‌العمل ناگهانی و نسنجیده، خطر آفرینی کرده و حتی خودرویش را چپ کند.

  همین شد که خودروسازان به فکر طراحی ترمز AEB افتادند. سیستمی که در بدو امر، طراحی شده بود تا به‌کمک سنسورهای تعبیه شده در جلو و عقب ماشین، راننده را از زمان مناسب ترمز گرفتن آگاه کند. با این حال، این سیستم به‌تدریج آن‌قدر توسعه پیدا کرد که بتواند به‌خودی‌خود قدرت تصمیم‌گیری درباره‌ی زمان و شدت مناسب راه اندازی سیستم توقف خودرو را داشته باشد. به این ترتیب بود که سیستم ترمز اضطراری متولد شد.

  چرا لازم است که خودرو ترمز اضطراری داشته باشد؟

  البته که مجموعه‌ای مانند تسلا، مدت‌ها است که فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی را با صنعت خودروسازی درهم آمیخته است؛ با این حال، سیستم AEB نمونه‌ای از هوش مصنوعی است که ضمن ارزان بودن، بسیار رایج و کاربردی است. براساس آمار بسیاری از تصادفات جاده‌ای با ضریب خطای زیر پانزده درصد به وقوع می‌پیوندند؛ این بدان معنا است که، اگر راننده می‌توانست حواسش را فقط کمی بیشتر جمع کند، احتمال بروز حادثه به صفر می‌رسید.

  سیستم AEB طراحی شد تا نه فقط کاستی‌های رانندگی ما را جبران کند، بلکه مسئولیت بخش بزرگی از فرایند رانندگی، یعنی تشخیص زمان درست توقف را از روی دوش راننده بردارد. سیستم AEB یکی از نوآورانه‌ترین ایده‌های عملی شده در حوزه‌ی امنیت خودرو است که امروزه تبدیل به یکی از ملاک‌های لازم برای اخذ ایمنی 5 ستاره نیز شده است.

  ترمز اضطراری خودرو چیست؟

  ترمز اضطراری خودرو چه زمانی فعال می شود؟

  زمانی که رادار لیزری خودروی مجهز به ترمز اضطراری، از وجود موانع خطرآفرین در مسیر رانندگی آگاه شود، خودرو اولین پالس توقف را برای راننده ارسال می‌کند. در صورت بی‌توجهی راننده به پالس، خودرو به‌صورت اتوماتیک به‌وسیله‌ی سیستم ترمز AEB از حرکت بازمی‌ایستد. به‌طور کلی می‌توان گفت که AEB همیشه فعال است و فعالیت آن از زمان شناسایی مانع تا زمان توقف برای راننده علنی می‌‌‌‌‌‌شود.

  طرز کار ترمز خودکار یا اتوماتیک خودرو

  در سرعت‌های پایین، سیستم ترمز خودکار می‌تواند مانع از بروز صدمات و آسیب جدی شود. ترمز خودکار با تاثیر روی سیستم پیشران خودرو و کم کردن حداکثری سرعت، می‌تواند امکان وقوع حادثه را به صفر نزدیک کند. در این شرایط حتی اگر AEB ماشین آن قدری قدرتمند نباشد که احتمال وقوع حادثه را به صفر برساند، باز هم شدت ضربه را به‌میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد. خودروهای تولید شده توسط شرکت تسلا، از کامل‌ترین نمونه‌ی سیستم ترمز خودکار بهره‌مند هستند؛ سیستمی که احتمال مرگ و میر در تصادفات را به صفر رسانده و توجه ویژه‌ای به سلامت عابرین پیاده و دوچرخه سواران دارد. این سیستم پس از شناسایی موانع موجود در مسیر به‌کمک رادار لیزری خود، پس از خطرآفرین تشخیص دادنشان، وضعیت آن‌ها را به راننده گزارش می‌کند. در صورت بی‌اعتنایی راننده به هشدار اولیه، سیستم رادار لیزری بار دیگر فعال شده و مانع مدنظرش را تا چند دقیقه پیش از عکس‌العمل نهایی تحت نظر می‌گیرد و اگر مانع همچنان خطرآفرین به‌نظر برسد، سیستم ترمز اضطراری به‌صورت اتومات وارد عمل می‌شود. البته در برخی از ماشین‌ها شما می‌توانید تنظیمات این سیستم را تغییر دهید تا از بروز توقف‌های بی‌جا جلوگیری کنید.

  طرز کار ترمز خودکار یا اتوماتیک خودرو

  کدام خودروها ترمز اتوماتیک دارند؟

  هوندا این‌ساید، جنسیس جی ۸۰، مرسدس‌های E کلاس، هیوندای سوناتا و تویوتا کمری، از جمله خودروهایی هستند که هم از سیستم ترمز AEB بهره‌مند هستند و هم در بازار ایران پیدا می‌شوند.

  سخن پایانی

  سیستم ترمز AEB، یک سیستم تجملاتی نیست. آن دسته از افرادی که گمان می‌کنند AEB یک سیستم تجملاتی، احتمالا درباره‌ی سیستم دنده اتوماتیک نیز چنین نظری داشته باشند؛ حال این که، همه از اهمیت سیستم دنده اتومات نیز باخبر هستیم. البته که اهمیت سیستم AEB بیشتر از اهمیت گیربکس اتومات است. چرا؟ چون سیستم AEB، ارتباط مستقیم با سلامت شما و عزیزانتان دارد. استفاده از یک ماشین AEB، می‌تواند ضامن سلامت شما و خانوادتان باشد.

  برای خرید روغن ترمز و لنت ترمز اورجینال می توانید از سایت ما اقدام نمایید.

  03 اسفند 1399
  مقالات مرتبط

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر