آنچه در این مقاله میخوانید

  دلایل روشن شدن چراغ abs ماشین چیست؟

  دلایل روشن شدن چراغ abs ماشین چیست؟

  هنوز هم که هنوز است علت روشن شدن چراغ abs برای اکثر مردم مبهم است؛ با این حال، اوایل ورود فناوی abs به بازار خودرو، هر کس می‌خواست ثابت کند از آن خفن‌ها و کارکشته‌ها است، بادی به غبغب می‌انداخت و شروع به صحبت دربارهی ترمز abs می‌کرد  و می‌گفت که اگر ماشینی مجهز به سیستم abs باشد، تجربه‌ی رانندگی با آن فوق‌العاده خواهد بود؛ اما اغلب دقیقا نمی‌دانستند این ترمز فرقش با ترمز معمولی چیست و اصلا این چراغ abs چرا روشن و خاموش می‌شود؟ می‌گفتند: «آها، abs یعنی ضد قفل. این فناوری مانع از قفل شدن چرخ‌ها حین ترمز می‌شود. خاموش شدن چراغ abs هم نشانه‌ی کم شدن روغن ترمز است.» بعد هم می‌پرسیدیم خب اگر چرخ‌ها قفل نمی‌شوند، پس ماشین چطور می‌ایستد؟ آن‌ها هم در پاسخ به این سؤال، با حالتی حیران، می‌گفتند: «تکنولوژی است دیگر.»

  امروزه سخت پیش می‌آید که بتوانید از آن آدم خفن‌های مذکور پیدا کنید. دلیلش این است که دیگر اکثر ماشین‌ها به این تکنولوژی مجهز شده‌اند. فناوری abs دیگر تازگی خود را از دست داده و خودروسازان هر روزی فناوری‌های جدیدی به محصولات خود اضافه می‌کنند. دیگر خبری از شایعه‌های آن دوران نیست. امروزه می‌دانیم که کار این فناوری ممانعت از قفل شدن چرخ‌ها نیست، بلکه ممانعت از قفل ماندن چرخ‌ها است. این فناوری نقشی در بهبود تجربه‌ رانندگی در حال حرکت نخواهد داشت. شاید حتی جز تیزتر بودن ترمز، متوجه موضوع دیگری نشوید. با این حال، نقش این فناوری در افزایش ایمنی ماشینتان مثال زدنی است.

  روغن و لنت ترمز اورجینال خودرو خود را از سایت carnoma خریداری کنید.


  دلایل روشن شدن چراغ abs ماشین چیست؟

  ترمز abs چیست؟

  تا پیش از اختراع ترمز abs، ترمز گرفتن روی سطح کم اصطکاک می‌توانست خطر آفرین باشد. در این شرایط، چرخ‌های ماشین قفل می‌شدند و ماشین کلی روی زمین کشیده می‌شد تا در نهایت توقف کند. از آن جایی که چرخ‌ها حین ترمز گرفتن قفل می‌شدند، جدای از کاهش اصطکاک بین سطح و چرخ، فرمان نیز کارایی خود را از دست می‌داد. به بیان دیگر، از آن‌جایی که چرخ‌ها قفل می‌شدند، هرچقدر هم که فرمان را می‌چرخاندید، نمی‌توانستید جهت ماشین را تغییر بدهید. جدای از بروز مکرر سوانحی همچین پرت شدن ماشین از ارتفاع و یا واژگونی خودرو، امکان داشت ماشینتان در سراشیبی‌ها هر لحظه از مسیر خارج شود. توجه داشته باشید که اگر به وضعیت چراغ abs ماشینتان بی‌توجهی کنید، هنوز هم ممکن است با اتفاقات به مراتب بدتری روبه‌رو شوید.

  با اختراع ترمز abs، این مشکل تا حدود زیادی بر طرف شد. اصولا برای ایستادن ماشین، چرخ‌ها باید قفل شوند. پس این تئوری که فناوری abs از قفل شدن چرخ‌ها جلوگیری می‌کند تقریبا نادرست. اما چرا «تقریبا»؟ چون وظیفه‌ی این فناوری کم‌و‌بیش همان ممانعت از قفل شدن مداوم چرخ است. یعنی چی؟ یعنی این که در حین فشار مداوم پدال ترمز توسط راننده، ماشین به حالت نیش ترمز-نیش ترمز به متوقف شود. فناوری abs از قفل شدن چرخ‌ها جلوگیری نمی‌کند؛ بلکه، از قفل ماندن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

  علت روشن شدن چراغ abs

  چراغ abs چیست و چرا روشن می شود؟

  بر‌اساس فناوری abs، در هر چرخ خودرو یک سنسور کار گذاشته می‌شود. این سنسورها عملکرد هر یک از چهار چرخ را به‌صورت مداوم بررسی می‌کنند. در صورتی که سیگنال دریافتی این سنسورها از چرخ‌های ماشین استاندارد باشد، یعنی ماشین کاملا تحت کنترل شما است. در این مواقع چراغ abs خاموش است. در صورتی که هر یک از این سنسورها، سیگنالی مبتنی بر کنترل‌ناپذیری ماشین دریافت کنند، چراغ abs روشن می‌شود. این اتفاق ممکن است به‌دلیل کاهش سطح روغن ترمز، سوختن فیوز abs، کاهش باد تایرها و مواردی از این قبیل روی دهد. البته این نکته را در نظر بگیرید که گاهی مشکل از کثیفی سنسورها است.

  ترمز abs چیست؟

  مزایای ترمز abs

  مزایای ترمز abs به بهبود سطح ایمنی خودرو محدود نمی‌شوند. با به‌کارگیری فناوری abs، عمر تایرهای شما نیز چند برابر خواهد شد و عمر کلی سیستم‌های بخش جلویی ماشین به شکل چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد. با این حال هدف اصلی به‌کارگیری فناوری abs، بالا بردن سطح ایمنی خودروها بود. تا وقتی که چراغ abs روشن نباشد، این فناوری می‌تواند طبق پیشبینی‌ها بروز خطر را مهار کند. راه‌حل اصلی خودرو سازان برای رسیدن به این هدف، کاهش احتمال چپ کردن خودرو در جاده‌های ناهموار و همچنین حذف فشارشکن‌های چرخ‌های عقب بود. با حذف فشارشکن از چرخ‌های عقبی، قدرت ترمز این چرخ‌ها چندین برابر می‌شد. اگر می‌پرسید چرا برای حذف فشار شکن ابتدا نیاز به تعبیه سیستم abs داشتیم، جواب ساده است. در صورت بالا بودن قدرت ترمز چرخ‌های عقب در ماشین‌هایی که به فناوری ترمز پیشرفته مجهز نیستند، ماشین صد در صد چپ می‌کند.

  معایب ترمز abs

  خب قطعا هر سیستمیی که مزایایی دارد، معایبی هم دارد. در این متن ما در کل مشغول گفتن هنرهای سیستم abs بودیم. حال بیایید ببنیم معایب ترمز abs چیست. به‌کارگیری فناوری abs در خودرو، ممکن گاهی سر‌و‌صدای داخل کابین را زیاد کند. همچنین در برخی از ماشین‌های مجهز به abs، ترمز گرفتن باعث لرزش پدال‌ها می‌شود. در این شرایط، اگر چراغ abs خاموش باشد، یعنی با مشکل عجیبی روبه‌رو نیستید و می‌توانید با ارتقای ماشین صداها را خاموش کنید.

  فناوری abs، مسافتی که ماشین باید برای متوقف شدن طی کند را کاهش نمی‌دهد. کار این فناوری افزایش کنترل‌پذیری ماشین حین طی کردن این مسافت است. متاسفانه باورهای غلط راجع به این فناوری، گاهی باعث بی‌احتیاطی رانندگان و دیر فشار دادن پدال ترمز می‌شود.

  تست ترمز abs

  گاهی پیش می‌آید چراغ abs خاموش باشد؛ اما، سیستم ترمز به نظر خراب برسد. برای این که مطمئن شوید که آیا سیستم ترمز خودرویتان به درستی عمل می‌کند، لازم است تست ترمز abs را به انجام برسانید. برای انجام این تست باید ولتاژ خودرو را بررسی کنید و تایرها را به‌منظور ایجاد جریان به چرخش دربیاورید. اگر سنسور شکسته باشد، با چرخش چرخ‌ها در آن ولتاژ ایجاد می‌شود. بررسی ولتاژ و جریان سنسور، کلید انجام این تست است. ولتاژ در خودروهای مختلف به یک شکل در سنسور اعمال می‌شود.

  سخن پایانی

  فناوری abs می‌تواند امنیت خودروی شما را بالا ببرد، به شرطی که اطمینان خاطر بیش از حدتان از امنیت ماشین کار دستتان ندهد و البته حواستان به خاموش یا روشن شدن چراغ abs باشد. همان‌طور که گفته شد، این فناوری باعث کاهش مسافت ترمز نمی‌شود و این مهم‌ترین نکته‌ای است که باید درباره‌ی ایمنی این سیستم به‌خاطر بسپارید. در صورتی که این فناوری باعث لرزش پدال‌ها و افزایش سر و صدای ماشینتان شده، می‌توانید با انجام برخی بروز‌رسانی‌ها در سیستم ماشینتان ضمن بهره‌مندی از ترمز abs این مشکلات را نیز حل کنید.

  :reference

  en.wikipedia.org/wiki/Anti-lock_braking_system

  27 بهمن 1399

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر