آنچه در این مقاله میخوانید

  علت سوت کشیدن ترمز خودرو

  علت سوت کشیدن ترمز خودرو

  شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام رانندگی، درست زمانی که در حال فکر کردن به برنامه‌های زندگی خود هستید،‌ صدای ضربه یا سوتی که از ماشین‌تان بلند می‌شود، رشته‌ی افکارتان را پاره کند! 

  قطعا با شنیدن چنین صداهایی به این فکر می‌افتید که کدام یک از بخش‌های اتومبیل‌تان مسئول تولید چنین صدای آزاردهنده‌ای هستند و با چند بار ترمز کردن در ترافیک همیشگی شهر، به این نتیجه می‌رسید که همه‌ چیز زیر سر سیستم ترمز ماشین است. خب، اگر حدس‌تان درست باشد یک خبر بد و یک خبر خوب برایتان داریم. 

  خبر بد این است که شما باید خودروی‌تان را در اسرع وقت به تعمیرگاه ببرید و با انجام بررسی‌های لازم خطر از کار افتادن ترمز را برطرف کنید. قطعا شنیدن اسم تعمیرگاه در این گرانی قطعات اصلا خوشایند نیست، اما خبر خوب این است که تعویض و بررسی این سیستم کار ساده‌ای است و چندان هزینه‌‌ای ندارد. 

  حتی اگر خودتان دستی بر آتش داشته باشید و از مسائل فنی ماشین سر در بیاورید، می‌توانید با کمترین هزینه‌ی ممکن مشکل سوت کشیدن ترمز را رفع کنید و خود را از یک تصادف مرگبار نجات دهید. با این همه بهتر است که قبل از هر چیز با سیستم ترمز اتومبیل، مشکلات متداول آن و همچنین دلایل سوت کشیدت ترمز و متعلقات آن آشنا شوید.

  لنت‌ها چگونه سبب ترمز و توقف خودرو می‌شوند؟

  برای پیدا کردن علت‌های اصلی سوت کشیدن ترمز و لنت‌های آن، لازم است که ابتدا با ساختار سیستم ترمز و چگونگی عملکرد آن آشنا باشم. سیستم ترمز در اتومبیل‌های گوناگون بسیار متفاوت است. هر اتومبیل بسته به سازو‌کار ترمز از اجزای مختلفی تشکیل شده است. این سیستم می‌تواند به‌صورت مکانیکی، هیدرولیکی، کاسه‌ای، دیسکی و ABS روی ماشین‌ها تعبیه شود. 

  برای خرید لنت ترمز اورجینال از طریق فروشگاه اینترنتی کارنوما اقدام نمایید.

  سیستم ترمز هیدرولیکی و ABS دو مورد از رایج‌ترین انواع ترمز در خودروهای امروزی هستند. به‌طور کلی این سیستم‌ها از بخش‌های متنوعی همچون پیستون، لنت، کالیپر و دیسک تشکیل شده‌اند که هر یک از این بخش‌ها با انجام وظیفه‌ی خود باعث ایجاد اصطکاک و توقف ماشین می‌شوند.

  برای متوقف شدن اتومبیل پس از فشردن پدال ترمز، سه قانون فیزیکی به نام‌‌های مزیت مکانیکی، اصطکاک و هیدرولیک وارد عمل می‌شوند. در اولین قدم، راننده با وارد کردن فشار به پدال ترمز، نیروی محرکه‌ی توقف ماشین را آزاد می‌کند. 

  علت سوت کشیدن ترمز خودرو

  طراحان این سیستم از قانون مزیت مکانیکی و افزایش طول بازوی حرکتی یا اهرم پدال به نسبت بخش مقاوم بهره گرفته‌اند تا یک فشار کوچک روی پدال ترمز بتواند اتومبیلی بزرگ و سنگین را متوقف کند. 

  اما این تمام ماجرا نیست، مزیت مکانیکی به تنهایی نمی‌تواند ایست کامل و بدون دردسر خودرو را در پی داشته باشد. بنابراین طراحان پای قانون دیگری به نام هیدرولیک را نیز به داستان باز کرده‌اند. این قانون انرژی سیالاتی همچون روغن ترمز را با فشار پمپ یا پیستون‌ها تبدیل به انرژی مکانیکی کرده و توقف ماشین را ساده‌تر می‌‌کند. 

  در ماشین‌های امروزی با فشردن پدال، روغن ترمز هم از مخز‌ن‌های مخصوص به خود آزاد می‌شود و با فشار پیستون به سمت لنت‌های ترمز حرکت می‌کند تا آن را تحت فشار قرار دهد. با تحت فشار قرار گرفتن لنت ترمز، نیروی اصطکاک وارد عمل می‌شود و با چسبیدن لنت به دیسک ترمز، ماشین شما را متوقف می‌کند.

  شاید عملکرد کلی این سیستم بسیار ساده باشد اما کوچکترین تغییر یا خرابی در اجزای این سیستم می‌تواند فرایند ترمز کردن ماشین را با مشکلات جدی روبه‌رو کند و حوادث ناگواری را به وجود بیاورد.

  چه مشکلاتی برای لنت‌ها و ترمز خودرو ممکن است ایجاد شود؟

  از آنجا که ترمز یک عضو مجزا و ساده از سایر بخش‌های اتومبیل نیست و به شکل یک سیستم کار می‌کند، هر یک از اجزای آن باید به‌درستی کارشان را انجام دهند. در غیر این صورت، سیستم ترمز ماشین دیگر یک سیستم کامل و کارآمد به حساب نمی‌آید. هر سیستم ترمز می‌تواند با مشکلات زیر مواجه شود:

  - کارکرد ناهماهنگ کالیپرها: کالیپرها یکی از جزای اصلی سیستم ترمز هستند که روی دیسک ترمز لاستیک‌های جلویی ماشین نصب می‌شوند و به همراه لنت ترمز اصطکاک بیشتری را برای متوقف شدن هرچه سریع‌تر خودرو به وجود می‌آورند.

   در برخی مواقع شلنگ‌های حامل روغن ترمز به سوی کالیپرها با مشکل مواجه می‌شود. این مشکل عملکرد ناهماهنگ کالیپرها و در نهایت انحراف اتومبیل در حین ترمز کردن را به همراه دارد.

  چرا ترمز ماشین سوت میکشد؟

   - فرسودگی یا اتمام روغن ترمز: روغن ترمز عامل اصلی تولید نیروی هیدرولکی در سیستم ترمز است. درصورتی که میزان این روغن کافی نباشد یا روغن براثر مصرف زیاد
   دچار فرسودگی شده باشد، می‌تواند برای توقف ماشین یا سایر قطعات سیستم ترمز مشکلات اساسی ایجاد کند. معمولا این مشکل با روشن شدن چراغ ترمز ماشین نمایان می‌شود.

  - دود کردن ترمز: هنگامی که با هر بار ترمز کردن از ماشین شما دود بلند شود، یعنی لنت‌‌های ترمز دچار مشکل شده‌اند. این مشکل اغلب با ذوب شدن لنت یا آینه‌ای شدن آن‌ها به وجود می‌آید.

  - بریک فید یا کاهش قدرت ترمز: هنگامی که اصطکاک لنت و دیسک ترمز به خاطر شرایط طبیعی یا استهلاک این قطعات به حداقل برسد، قدرت ترمزگیری نیز کاهش پیدا می‌کند. این موضوع می‌تواند خطرات جانی و مالی جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

  - فرسودگی دیسک ترمز: فرسودگی یا تاب خوردگی دیسک ترمز،‌ مشکلی است که به خاطر وارد آمدن فشار زیاد به دیسک‌ها به وجود می‌آید. بکسل کردن ماشین‌های دیگر یا رانندگی در جاده‌های ناهموار و همچنین گرم و سرد شدن بیش از حد دیسک‌‌ها موجب خرابی و تاب برداشتن آن‌ها می‌شود. این موضوع مسافت توقف خودرو هنگام ترمز گرفتن را افزایش مي‌دهد و در بسیاری از مواقع علت انحراف فرمان است.

  - نشت کردن سیستم هیدرولیک: نشت کردن در سیستم حرکت روغن ترمز یکی از مشکلات متدوال سیستم ترمز اتومبیل است. این نشتی باعث پایین آمدن سطح روغن و کاهش کارایی ترمز می‌شود.

  - چسبیدن لنت به دیسک ترمز: کالیپرها وظیفه‌ی چسباندن لنت به دیسک را برعهده دارند. درصورتی که مشکلی در ساختار کالیپر یا پین‌های نگهدارنده‌ی پیستون‌‌ها به وجود بیاید، لنت ترمز برای همیشه به دیسک می‌چسبد و باعث انحراف و کج شدن فرمان به یک سمت می‌شود.

  - فرسودگی لنت ترمز: فرسودگی لنت‌های ترمز عامل اصلی بیشتر سرو صداهای ماشین در زمان ترمزگیری است. فرسودگی این بخش موجب سابیده شدن دیسک و آسیب‌دیدن آن می‌شود. چنین مشکلی در کنار افزایش توقف هنگام ترمزگرفتن، سرو صدای ماشین را نیز در می‌آورد.

  سوت کشیدن ترمز خودرو

  خودرو با سوت کشیدن و ایجاد صدای سایش هنگام ترمز کردن، چه به ما می‌گوید؟

  خب در بخش قبل متداول‌ترین مشکلات سیستم ترمز اتومبیل را نام بردیم و تاثیر هر یک از آن‌ها را بر عملکرد کلی ماشین بررسی کردیم. حال بیایید ببینیم علت سوت کشیدن ترمز و شنیدن صدای سایش هنگام ترمز چیست؟

  - از بین رفتن کامل لنت ترمز: از بین رفتن یا تمام شدن لنت ترمز، اصلی‌ترین علت سوت کشیدن ترمز خودرو و شنیدن صدای سایش هنگام ترمز است. این موضوع با روشن شدن چراغ ترمز و همچنین بازرسی چشمی قابل تشخیص است.

  - استفاده از لنت بی‌کیفیت: استفاده از لنت باکیفیت در سیستم ترمز عملکرد ترمز اتومبیل شما را تقویت می‌کند. اگر از لنت‌‌های نامرغوب و تقلبی برای اتومبیل خود استفاده کرده‌اید، این موضوع هم می‌تواند دلیل سوت کشیدن ترمز ماشین‌تان باشد.

  - داغ شدن لنت و دیسک ترمز: داغ شدن بیش از اندازه‌ی لنت و دیسک می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. اما یکی از رایج‌ترین دلایل این داغ شدن، استفاده‌ی بسیار زیاد از ترمز است. 

  هنگامی که پی‌درپی و بدون مکث از ترمز استفاده می‌کنید، اصطکاک بیش از حد بین لنت و ترمز انرژی گرمایی زیادی آزاد می‌کند که یکی از دلایل سوت کشیدن ترمز است. همچنین ترمزهای شدید در سرعت‌های بالا نیز سبب داغ شدن لنت و دیسک ترمز می‌شوند.

  - تماس ناکافی بین لنت و دیسک: در بسیاری از مواقع علت سوت کشیدن ترمز، تماس ناکافی و نامناسب بین لنت و دیسک است. گاهی این تماس ناکارآمد به علت وجود خط و شیار روی دیسک‌ها به وجود می‌آید و گاهی نیز مشکلات کالیپر یا نصب نادرست این مشکل را ایجاد می‌کند.

  - آسیب‌دیدگی فنر لنت‌‌ ترمز: لنت‌ها به کمک فنرهایی درون کالیپر نصب شده‌اند و با هر فشار بر روی ترمز، به دیسک نزدیک می‌شوند. اگر این فنرهای نگه‌دارنده دچار مشکل شوند، لنت به خوبی درون کالیپر مستقر نمی‌شود و با هر بار ترمز گرفتن و جابه‌جایی لنت‌ها شما صدای سوت و سایش را خواهید شنید.

  - لبه‌دار شدن لنت‌‌های مصرفی: لبه‌دار شدن لنت‌‌ها در نتیجه‌ی استفاده از لنت نامرغوب یا فرسودگی دیسک‌های ترمز اتفاق می‌افتد. در این حالت لنت‌ها به‌درستی روی دیسک سوار نمی‌شوند و با زاویه‌دار شدن تبدیل به علت سوت کشیدن ترمز و ایجاد صدای سایش در هنگام ترمز می‌شوند.

  رفع مشکل سوت کشیدن ترمز خودرو

  رفع مشکل سوت کشیدن ترمز خودرو

  دلایل بسیار زیادی برای سوت کشیدن ترمز و شنیدن صدای سایش هنگام ترمز کردن وجود دارد که در بخش قبل برخی از متداول‌ترین آن‌ها را به شما معرفی کردیم. خوشبختانه راه‌حل این مشکلات در دسترس است و شما می‌توانید در هنگام مواجهه با هر یک از آن‌ها از راهکارهای زیر استفاده کنید:

  - با از بین رفتن لنت، تنها چاره برای از بین بردن صدای سوت، تعویض لنت فرسوده و استفاده از یک لنت باکیفیت و مناسب است. در صورت بی‌کیفیت بودن لنت نیز باید آن را با یک لنت مرغوب جایگزین کنید تا علت سوت کشیدن ترمز ماشین‌تان به کلی رفع شود.

  - همانطور که گفتیم، لنت‌ها بر اثر مصرف زیاد داغ می‌شوند. پس در این حالت بهترین راهکار برای رفع سوت کشیدن ترمز، استراحت دادن به ماشین است. ماشین را در گوشه‌ای پارک کنید و منتظر خنک شدن لنت و دیسک ترمز شوید.

  - اگر سوت کشیدن ترمز شما بر اثر تماس نامناسب لنت و دیسک باشد، تعویض لنت یا دیسک و همچنین سرویس کالیپر می‌تواند مشکل را بر طرف کند. سرویس کردن کالیپرها برای رفع آسیب‌دیدگی فنر هم در هنگام بروز این مشکل کارآمد است.

  - تمامی دیسک‌های دفرمه و لبه‌دار باید در سریع‌ترین زمان ممکن تعویض شوند. به‌طور کلی سمباده زدن، روغن زدن، گریس زدن و تعویض و سرویس اجزا سیستم ترمز بهترین راهکارها برای حل مشکل سوت کشیدن ترمز هستند.

  سوت کشیدن ترمز ماشین

   بروز مشکل در اجزای سیستم ترمز اصلی‌ترین علت سوت کشیدن ترمز اتومبیل شماست. اما سوت کشیدن یا شنیدن صدای سایش و ضربه در هنگام رانندگی تنها نشانه‌‌هایی هستند که به شما گوشزد می‌کنند بخشی از اتومبیل شما با مشکل مواجه شده است و نیاز به رسیدگی فوری دارد. 

  ایجاد مشکل در سیستم ترمز و از کار افتادن آن یکی از خطرناک‌ترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای هر ماشین و سرنشینان آن پیش بیاید و با جان و زندگی افراد بسیاری بازی کند. بنابراین همینطور که پشت فرمان می‌نشینید و از مناظر یا موسیقی لذت می‌برید گوش‌تان را برای شنیدن صداهای ناآشنا و عجیب از ماشینتان هم تیز کنید.

  سئوالات متداول

  - چطور مشکل شیشه‌ای شدن لنت را برطرف کنیم؟

  مشکل شیشه‌ای شدن لنت به دلیل کیفیت پایین آن به وجود می‌آید و تنها با تعویض لنت ترمز  برطرف می‌شود.

  - علت وجود شیار یا ورقه در پشت برخی لنت‌‌ها چیست؟

  برخی از تولیدکنندگان لنت برای رفع سوت کشیدن لنت‌های نو ساختار آن‌ها را به این شکل تغییر می‌دهند و آن‌ها را به این شیوه با دیسک‌ها سازگارتر می‌کنند.

  :reference

  www.khodrotak.com

  13 دی 1399

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر