آنچه در این مقاله میخوانید

  شستشوی موتور؛ توصیه‌ها و نکات کاربردی

  شستشوی موتور؛ توصیه‌ها و نکات کاربردی

  معمولا ایده‌ی شستشوی موتور و تمیز کردن زیر کاپوت برای بسیاری از راننده‌ها ترسناک به‌نظر می‌رسد. البته دلیل این ترس تا حدودی هم منطقی است؛ مثلا زیر کاپوت انواع قطعات مکانیکی ریز و درشت، سیم و اجزای سیستم برق خودرو، تسمه‌ها و ... وجود دارد که شستشوی هرکدام بدون دانستن اثر آب روی آن‌ها خطرناک است. اما به‌طور کلی، شستشوی موتور کار چندان سختی نیست و با چند توصیه می‌توان در کمتر از یک ساعت، زیر کاپوت هر خودرویی را تا حدودی تمیز کرد.

  برای خرید روغن موتور با کیفیت از سایت کارنوما اقدام نمایید.

  مثل هر کار دیگری، باید ابتدا اصول شستشوی موتور را یاد گرفت و پس از آن می‌توان بخش‌های مختلف زیر کاپوت را بدون مشکل تمیز کرد. موتوری که تمیز باشد، بهتر خنک می‌شود، سیم‌ها و کابل‌ها دیرتر مستهلک می‌شوند و درمجموع عمر مفید قطعات و پیشرانه بالا می‌رود. موتور را باید قلب هر خودرو درنظر گرفت؛ به‌همین خاطر هر کاری که برای بهتر شدن موتور نیاز است را باید با تمام دقت انجام داد. 

  اگر به مشکلات کوچک موتور توجه نکنیم، احتمالا مدتی بعد به خرابی پرهزینه ختم می‌شود و اگر راهی برای جلوگیری از نقص فنی وجود داشته باشد، قطعا باید به‌فکرش باشیم. شستشوی موتور، دیتیلینگ و پولیش شاید در نگاه اول تنها ظاهر تمیزتری به زیر کاپوت بدهد، اما فواید آن بیشتر و عمیق‌تر هم می‌شود.

  شستشوی موتور

  چرا تمیز کردن زیر کاپوت و شستشوی موتور مهم است؟

  زیرکاپوت یکی از بخش‌های خودرو است که به‌سرعت و در کمترین زمان کثیف می‌شود. اگر شستشوی موتور منظم به‌صورت منظم انجام نشود، استهلاک قطعاتی مهم مثل پولی‌ها و یاتاقان‌ها بالا می‌رود. همچنین زمانی که طبق برنامه‌ی منظم شستشوی موتور انجام شود، اگر مشکلی مثل خوردگی در قطعات یا نشتی روغن هم وجود داشته باشد پیش از خرابی‌های اساسی متوجه آن خواهیم شد.

   بنابراین زیر کاپوت را به حال خودش رها نکنید و از باز کردن آن هم نترسید. تمیز کردن موتور کار را برای بررسی قطعات مختلف هم آسان‌تر می‌کند؛ اگر مشکلی در موتور وجود داشته باشد، قطعات تمیز کارِ مکانیک و تعمیرکار را در تشخیص و برطرف کردن مشکل راحت‌تر می‌کند. 

  شستشوی موتور و تمیز بودن زیر کاپوت به‌خصوص در هنگام خرید و فروش خودروی دست دوم هم اهمیت بالایی دارد؛ قطعا خودرویی که زیر کاپوت و موتور تمیزتری داشته باشد در نگاه خریدار ارزش بالاتری خواهد داشت.

   اگر به‌دنبال خرید خودروی دست دوم باشیم، خودرویی که موتور کثیفی داشته باشد را انتخاب نمی‌کنیم؛ کثیف بودن زیر کاپوت می‌تواند نشانه‌ی این باشد که به خودرو به‌خوبی رسیدگی نشده.

  شستشوی موتور و پولیش کار حساسی است که به دقت نیاز دارد و معمولا تمیز کردن زیر کاپوت خودروهای جدید راحت‌تر از مدل‌های قدیمی است. در خودروهای جدید، بسیاری از قطعات پوشش پلاستیکی دارند و با گریس ضدرطوبت مونتاژ شده‌اند؛ همچنین به‌لطف سیستم برق مدرن، خبری هم از کاربراتورها و دلکوهای قدیمی نیست و تنها دینام باقی‌مانده که با سیم‌کشی اطرافش کمی ترسناک به‌نظر می‌رسد. در جدیدترین خودروها قطعات به‌گونه‌ای تولید و مونتاژ شده‌اند که دربرابر گردوغبار و برخی مواد شیمیایی و شوینده هم مقاوم باشند.

  شستشوی موتور چگونه است؟

  بهتر است که شستشوی موتور را مثل دیگر سرویس‌های دوره‌ای خودرو درنظر بگیریم. اگر به توصیه‌ها توجه کنیم، تمیز کردن موتور بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه وقت نیاز دارد که به‌مرور زمان و با حرفه‌ای شدن، این مدت زمان کمتر هم خواهد شد. 

  برنامه‌ی منظم و فواصل بین هر بار شستشوی موتور به چند عامل بستگی دارد؛ مثلا محل زندگی و شرایط آب‌هوایی منطقه. درواقع باید دید که شرایط و سرعت کثیف شدن موتور چگونه است. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که باران و گردوغبار کمی دارد، تمیز کردن و شستن موتور تا دو بار در سال کافی است. 

  اما اگر شرایط آب‌هوایی منطقه با باران و گردوخاک زیادی همراه باشد، شستشوی موتور باید هر دو یا سه ماه انجام شود. ساده‌ترین روش این است که به‌طور منظم زیر کاپوت را چک کنید و هروقت که نیاز بود، تمیز کردن موتور را دربرنامه قرار دهید.

  مواد شوینده موتور

  موادی که می‌توان در شستن موتور استفاده کرد محصولات اسپری و صابونی مخصوص هستند. بهترین مواد شوینده موتور انواع اسپری و مایعات ازبین برنده‌ی روغن یا به اصطلاح دی گریسر (Degreaser) است؛ این پاک‌کننده‌ها ترکیب چند نوع مواد شوینده و افزودنی هستند که به‌طور ویژه برای از بین بردن روغن و گردوغبار زیر کاپوت تولید شده‌اند. 

  می‌توان از مایع‌های شوینده خانگی هم استفاده کرد، اما توصیه می‌شود که از محصولات مخصوص این‌کار بهره ببریم. در کنار مواد شوینده موتور، دیگر مواردی که برای شستن زیر کاپوت نیاز داریم شامل شلنگ آب (کم‌فشار)، سطل آب، چند پارچه تمیز، پارچه میکروفیبر، پارچه مخصوص جذب‌کننده یا اسفنج، شوینده‌های فلزی و جارو برقی است.

  آموزش شستشوی موتور

  ابتدا باید درنظر داشته باشید که اگر خودرو قدیمی است، تمام موارد آموزشی را باید با بالاترین دقت انجام داد چرا که در مدل‌های جدید، قطعات تاحدودی دربرابر مواد شوینده‌ی شیمیایی مقاوم هستند. بهترین روش شستشوی موتور با سرد کردن پیشرانه آغاز می‌شود؛ اگر موتور گرم است، خودرو را خاموش کنید تا دمای موتور کمتر شود.

  آموزش شستشوی موتور

   با ریختن آب سرد روی موتور داغ، احتمال خرابی قطعات داخلی بالا می‌رود. پس از سرد شدن موتور، روی قطعاتی که نباید آب ریخته شود مثل دینام، فیلترهای بدون محفظه و ورودی هوای موتور را با کیسه‌ی پلاستیکی بپوشانید.

   ابتدا با شلنگ کم‌فشار زیر کاپوت را کمی خیس کنید تا بخشی از آلودگی‌ها کمتر شود. پس از خیس شدن موتور، باید از مواد شوینده استفاده کرد؛ بهتر است که به‌جای صابون معمولی از شوینده‌های مخصوص موتور برای از بین بردن روغن استفاده کنیم. دقت کنید که اگر مواد شوینده خیلی زود خشک شد، موتور به‌اندازه‌ی کافی سرد نشده. 

  به دستورالعمل استفاده از مواد شوینده موتور هم توجه کنید که آیا خورنده رنگ هست یا نه. بهتر است که شستشو را از پایین کاپوت به بالا شروع کنید؛ همچنین دیواره‌ی بین موتور و بیرون کابین را هم فراموش نکنید. زمانی که زیر کاپوت با مواد شوینده آغشته شد، پس از چند دقیقه و پیش از خشک شدن سطوح را با آب تمیز کنید. 

  اگر از شلنگ پرفشار استفاده می‌کنید، از فاصله دورتری آب را روی موتور اسپری کنید. بخش‌های که بیش از اندازه کثیف باشد، مواد شوینده غلیظ‌تر شده و با آب پاک نمی‌شود؛ این سطوح را با پارچه تمیز کنید و سپس روی آن آب بریزید.

   سطوحی که برآمدگی و شیارهای کوچک و بزرگ دارد را با برس نرم پاک کنید؛ از مسواک نرم هم می‌توان برای پاک کردن شیارهای کوچک استفاده کرد. استفاده از مواد شوینده و آب بخش زیادی از سطوح روغنی و آلوده را تمیز می‌کند؛ پس از این مرحله، چند دقیقه منتظر بمانید تا آب روی قطعات خشک شود و سپس به‌سراغ پولیش نهایی بروید. 

  آموزش شستشوی موتور

  مقداری آب را با صابون ترکیب کنید و در قوطی اسپری بریزید؛ البته می‌توان از محلول‌های مخصوص پولیش و دیتیلینگ خودرو هم استفاده کرد. بخش‌های مختلف زیر کاپوت را با محلول اب و صابون و پارچه یا برس نرم به‌دقت تمیز کنید؛ در این مرحله درِ مخزن‌های مایعات خودرو را هم می‌توان با برس نرم جلا داد. 

  با تمیز کردن تمام بخش‌ها، باید روی قطعات را خشک کنید؛ می‌توان از ترکیب جارو برقی و پارچه میکروفیبر نیز استفاده کرد. برای برق انداختن قطعات فلزی هم پولیش‌های مخصوص تولید شده اما خریدن این محصولات ضروری نیست.

  احتمالا تمیز کردن موتور و زیرکاپوت در اولین‌بار وقت‌گیر باشد؛ به‌خصوص اگر موتور مدت زمان زیادی تمیز نشده باشد، مراحل استفاده از مواد شوینده و برس نرم بیشتر طول می‌کشد. اما اگر تمیز کردن زیر کاپوت به‌عادت تبدیل شود، قطعا نقش مثبتی در افزایش طول عمر خودرو خواهد داشت.

  :reference

  resource-center.meineke.com/how-to-clean-car-engine

  02 آذر 1399
  مقالات مرتبط

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر