آنچه در این مقاله میخوانید

  با تولیدکننده‌های برتر لنت ترمز در جهان آشنا شوید.

  با تولیدکننده‌های برتر لنت ترمز در جهان آشنا شوید.

  برای شناخت بهترین مارک لنت ترمز، ابتدا باید فهرستی کامل از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های این قطعه‌ی مهم در خودرو داشته باشیم. البته بهترین مارک لنت ترمز چندان توصیف مناسبی نیست؛ چرا که ممکن است که محصول یک شرکت مناسب خودرویی خاص باشد اما لنت ترمز دیگری هم تولید کند که برای مدلی دیگر برترین نمونه نباشد. 

  باتوجه به مجموعه محصولات شرکت، همچنین سابقه و عملکرد لنت ترمز در انواع خودروها، می‌توان فهرستی از بهترین تولیدکننده‌ها تهیه کرد. در این مقاله با بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های لنت ترمز در جهان آشنا می‌شویم و به توصیف بهترین مارک لنت ترمز نزدیک خواهیم شد.

  نگاهی به بازار جهانی لنت ترمز

  لنت ترمز یکی از مهم‌ترین قطعات مصرفی در سیستم ترمز هر خودرو بوده که اگر به‌خوبی عمل نکند، خطر تصادف به‌شدت بالا می‌رود. زمانی که راننده پدال ترمز را فشار می‌دهد، لنت‌های ترمز به دیسک می‌چسبد و عمل توقف آغاز می‌شود؛ مکانیزم لنت ترمز به‌همین سادگی اما مهم است. موادی که در تولید لنت ترمز استفاده می‌شود باید دربرابر سایش مقاومت بالایی داشته باشد. 

  بنابراین در انتخاب و خرید این قطعه بهتر است که به سراغ برندهای معروف لنت ترمز بروید؛ این موارد شامل محصولات شرکتی و برندهای دیگر می‌شود. با افزایش جهانی تولید خودرو در 10 سال گذشته، تقاضا برای قطعات و لوازم مصرفی نیز بالا رفته. 

  براساس گزارشی که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، ارزش بازار لنت ترمز در جهان حدود ۷ میلیارد و ۹۰۰ هزار دلار است. این ارزش در سال ۲۰۲۵ به بیش از ۱۱.۵ میلیارد دلار خواهد رسید؛ تحقیقات نشان می‌دهند که بازار این قطعه‌ی مهم، هر سال بزرگ‌تر می‌شود.

   طبیعی است که وقتی بازار جهانی لنت ترمز به‌این اندازه ظرفیت داشته باشد، شرکت‌ها به‌دنبال سهم بیشتر در آن باشند؛ برندهای معروف لنت ترمز درکنار خودروسازها بخش زیادی از این بازار را دراختیار دارند.

  بهترین مارک لنت ترمز

  انواع برند لنت ترمز؛ شرکتی دربرابر افترمارکت

  در دنیای لوازم مصرفی و قطعات خودرو با دو نوع محصول سروکار داریم؛ نمونه‌ی شرکتی و مدل افترمارکت از برندهای تولیدکننده‌ی قطعه. لنت ترمز شرکتی محصولی است که خودروساز به‌عنوان قطعه‌ی اصلی عرضه می‌کند؛ لنت ترمزهای شرکتی محصولاتی هستند که در خودروهای صفر کیلومتر هر برند نصب شده‌اند و ایمن‌ترین انتخاب برای هر خودرو هستند. 

  البته ممکن است که لنت ترمز شرکتی در چند نوع با درجه‌های کیفی مختلف نیز عرضه شود. برخلاف روغن‌ها که ممکن است شرکت‌های خودروسازی با استاندارد اختصاصی تولید کنند، این روزها در بازار لنت ترمز، تولیدکننده‌ی محصول، خودروساز نیست.

   درواقع با این که لنت ترمز با بسته‌بندی و عنوان شرکتی عرضه می‌شود، اما این محصول از شرکت‌های تولیدکننده‌ی قطعه تامین می‌شود. خودروسازها با برندهای افترمارکت قرارداد امضا می‌کنند تا لنت ترمز محصولاتشان را تامین کنند.

   بنابراین لنت ترمزهای شرکتی که روی خود قطعه هم نشان خودروساز دیده می‌شود، درپایه واساس محصول شرکت دیگری است. در برخی از محصولات خودروساز نشان تولیدکننده‌ی قطعه را مخفی نمی‌کند و به‌عنوان محصول شرکتی استفاده از آن را توصیه می‌کند.

  لنت ترمز افترمارکت محصولاتی هستند که با نشان شرکت‌های تولیدکننده‌ی قطعه مثل برمبو و ای‌سی‌دلکو عرضه می‌شوند. این محصولات معمولا تنوع بالایی دارند و باتوجه به نوع خودرو هر برند در قیمت‌های مختلف تولید می‌شوند.

   تفاوت اصلی بین لنت ترمز افترمارکت و شرکتی استاندارد محصول است؛ درواقع امکان دارد که برمبو لنت ترمز شرکتی برای یک خودرو تولید کند اما استاندارد آن محصول سفارش خودروساز بوده و با دیگر لنت‌های برمبو تفاوت دارد. 

  لنت ترمز افترمارکت براساس تحقیقات و آزمایش‌های تولیدکننده طراحی می‌شود، اما لنت ترمز شرکتی برپایه استاندارد و مشخصه‌های خودروساز توسط شرکت‌های افترمارکت تولید می‌شود.

   بنابراین اگر خودروساز استفاده از لنت ترمز شرکتی را توصیه می‌کند اما نشان شرکت افترمارکت روی بسته‌بندی وجود دارد، باید توجه داشت که این محصول با دیگر محصولات آن شرکت مشابه نیست چرا که براساس سفارش و با استاندارد خودروساز تولید شده. 

  بهترین لنت ترمز مفهوم گسترده‌ای است که باتوجه به عامل‌هایی مثل خودرو و منطقه‌ی تولید، انتخاب آن مشکل می‌شود. در ادامه با تعدادی از بزرگ‌ترین شرکت‌های این حوزه آشنا می‌شویم؛ هر کدام از این برندها را می‌توان بهترین مارک لنت ترمز دانست چراکه تامین‌کننده‌ی محصولات شرکتی و عرضه‌کننده‌ی نمونه‌های افترمارکت هستند.

  بهترین لنت ترمز

  بهترین تولیدکننده‌های لنت ترمز در جهان

  برمبو (Brembo): احتمالا ازنظر بسیاری از کارشناس‌ها، بهترین مارک لنت ترمز برای خودروهای پرفرمنس محصولات شرکت ایتالیایی برمبو باشد. این شرکت از سال ۱۹۶۱ به‌صنعت وارد شده و انواع لنت ترمز، دیسک، کالیپر و دیگر قطعات سیستم ترمز را تولید می‌کند.

   انواع خودروهای سواری، تجاری، مسابقه‌ای و موتورسیکلت‌ از لنت ترمز برمبو استفاده می‌کنند. مقاومت عالی در دمای بالا، حفظ عملکرد در شرایط متغیر و بی‌صدا بودن در ترمزگیری از مهم‌ترین ویژگی‌های لنت ترمز برمبو است. 

  معمولا در بسیاری از خودروهای اسپرت و پرفرمنس برندهای مختلف، انتخاب اول شرکتی و افترمارکت محصولات برمبو است؛ شاید بتوان گفت که برمبو بهترین مارک لنت ترمز در خودروهای اسپرت و سوپراسپرت باشد اما شرکت‌های دیگر هم رقیب قدرتمندری برای برمبو هستند.

  اکبونو (Akebono): شرکت اکبونو سال ۱۹۲۹ در ژاپن تاسیس شد و چند دهه بعد به سطح تولید جهانی رسید. محصولات اکبونو که شامل انواع لنت ترمز، کالیپر و ترمزهای کاسه‌ای است، در آمریکا تولید می‌شود. 

  این شرکت باسابقه، تامین‌کننده‌ی لنت ترمز برای خودروسازی بزرگی مثل ولوو و مرسدس بنز بوده؛ ویژگی اصلی لنت ترمز اکبونو، قدرت بالا در ترمزگیری حتی در خودروهای قدیمی است.

   انواع لنت ترمز اکبونو در سه نوع تقسیم‌بندی شده برای خودروهای آسیایی، اروپایی و ناوگان خودروهای پلیس و دولتی استفاده می‌شوند. به‌عقیده‌ی انجمن خودروهای وارداتی آمریکا، اکبونو بهترین مارک لنت ترمز افترمارکت در این کشور محسوب می‌شود.

  ریبستوس (Reybestos): شرکت ریبستوس در فهرست قدیمی‌ترین‌ها قرار دارد؛ این برند، سال ۱۹۰۲ بنیان‌نهاده شده و لنت ترمزهای مقاوم با طول عمر بسیار بالا تولید می‌کند. محصولات ریبستوس در پنج دسته لنت ترمز قرار می‌گیرند که برای خودروهای مختلف با کاربری متفاوت طراحی شده‌اند.

  بوش (Bosch): وقتی که از بهترین مارک لنت ترمز صحبت می‌کنیم، نباید بوش آلمان را فراموش کرد. این شرکت که از سال ۱۸۸۶ فعالیت می‌کند، در صنعت خودروسازی محبوب و مشهور است.

   بوش انواع محصولات و قطعات خودروسازی تا لوازم خانگی عرضه می‌کند؛ بسیاری از لنت ترمزهای شرکتی، با فناوری و تجهیزات بوش تولید می‌شوند. معمولا لنت ترمزهای بوش در خودروهای اروپایی با استاندارد شرکتی تولید می‌شوند؛ پنج نوع لنت ترمز بوش، با هدف‌ مختلف برای خودروهای برندهای بزرگ دنیا طراحی شده‌اند.

  ای‌سی‎دلکو (ACDelco): بسیاری از طرفداران خودروهای آمریکایی، ای‌سی‌دلکو را بهترین مارک لنت ترمز در این کشور می‌دانند. ای‌سی دلکو که برند رسمی تولیدکننده‌ی قطعه جنرال موتورز است، سال ۱۹۰۸ تاسیس شد. 

  بسیاری از خودروهای شورولت، بیوک، جی‌ام‌سی و کادیلاک به لنت ترمز ای‌سی‌دلکو مجهز هستند و تولیدات این برند، محصولات شرکتی جنرال موتورز و برندهای زیرمجموعه‌اش است. لنت ترمز یکی از محصولات ای‌سی‌دلکو در کنار انواع لوازم مصرفی و روغن‌های خودرو بوده که در انواع سرامیک، نیمه‌فلزی و ارگانیک عرضه می‌شود.

  بهترین تولید کننده لنت ترمز

  SSBC، Wagner، APC، Textar، JURID، ICER، LPR، FAST، Delphi: برندهای آمریکایی و اروپایی کوچک و بزرگی لنت ترمز تولید می‌کنند اما شرکت‌های SSBC، وگنر، APC، تکستار، جورید، ایسر،‌LPR، FAST و دلفی از شناخته‌شده‌ترین و قدیمی‌ترین‌ها هستند. 

  این برندها که هر کدام در خودروهای مختلف می‌توانند بهترین مارک لنت ترمز لقب بگیرند، علاوه بر تامین قطعه برای خودروسازها محصولات افترمارکت هم عرضه می‌کنند.

  ATE، Bilstein ، Ferodo، AP Racing، SBS، Remsa: بین بهترین مارک لنت ترمز اروپا و آمریکا چند تفاوت عمده وجود دارد که به نوع و مدل خودرو مربوط می‌شود. شرکت‌های ATE، بیلشتاین، فرودو، AP Racing، SBS و رمسا لنت ترمز بسیاری از خودروسازهای بزرگ دنیا را تامین می‌کنند و معمولا در نگاه عموم ناشناخته هستند. این ۶ شرکت تنوع بالایی در لنت ترمز دارند و ظرفیت تولید سالانه‌شان بسیار بالا است.

  آیسین (Aisin): آیسین در بین برندهای تولیدکننده‌ی لوازم مصرفی و قطعات خودرو سابقه کمتری دارد اما از سال ۱۹۷۱ تا امروز، به‌دلیل کیفیت بالای محصولاتش، پیشرفت چشمگیری کرده است. آیسین در کنار انواع لوازم مصرفی و روغن‌ها خودرو، لنت ترمز تولید می‌کند؛ شاید در بین خودروهای آسیایی، بهترین مارک لنت ترمز ژاپنی شرکتی آیسین باشد.

  آسیمکو (ASIMCO): آسیمکو سال ۱۹۹۴ در چین تاسیس شد و امروز یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های قطعه است. به‌عنوان بهترین مارک لنت ترمز چین، آسیمکو اولین شرکت بین‌المللی چینی در صنعت تولید قطعه خودرو محسوب شده و بیش از ۱۵ درصد ظرفیت تولید سالانه‌اش به آمریکا، اروپا و ژاپن صادر می‌شود.

  برای خرید لنت ترمز اورجینال با بهترین قیمت از فروشگاه لوازم مصرفی خودرو کارنوما اقدام نمایید.

  03 آبان 1399

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر
  ali
  1400/05/24 17:25

  مقاله کامل و خوبی بود . ممنون