آنچه در این مقاله میخوانید

  تشخیص کیفیت روغن موتور از روی رنگ آن

  تشخیص کیفیت روغن موتور از روی رنگ آن

  دانستن اطلاعات کافی در مورد رنگ روغن موتور و تشخیص علت تغییر رنگ یکی از راه‌های پیشگیری از خرابی‌های اساسی موتور است. با اینکه این روزها با تولید انواع روغن‌های فول سنتتیک ممکن است که چند نوع رنگ در روغن‌ها ببینیم، اما معمولا تمام روغن‌های سالم، یک رنگ و مشخصه‌ی مشابه دارند. 

  برای خرید محصول با کیفیت و اورجینال از فروشگاه کارنوما به لینک زیر مراجعه کنید :

  فروش روغن موتور

  در این مقاله رنگ روغن موتور سالم و کثیف و معنی هر نوع تغییر رنگ را بررسی می‌کنیم. توجه داشته باشید که تغییر رنگ در روغن‌های دیگر خودرو مثل ترمز و گیربکس کمی متفاوت است.

  رنگ روغن موتور؛ کهربایی و شفاف

  همانطور که اشاره شد، ممکن است که رنگ روغن‌های فول سنتتیک و نمونه‌هایی که افزودنی‌های مختلف دارند کمی فرق داشته باشد، اما قانون پایه این بوده که رنگ یک روغن سالم و تازه، کهربایی و شفاف است. شفافیت رنگ روغن موتور سالم کاملا مشخص است و می‌توانیم با ریختن آن در یک ظرف شیشه‌ای، بررسی دقیق‌تری داشته باشیم. 

  در برخی از روغن‌های جدید که افزودنی‌های شوینده و ضداستهلاک قوی دارند، رنگ روغن کمی تیره‌تر بوده اما باز هم شفاف است. بهترین راه برای تشخیص دقیق تفاوت بین رنگ روغن سالم و کارکرده، چک کردن روغن در طول زمان استفاده است.

  تغییر رنگ روغن موتور؛ تیره و غیرشفاف

  روغنی که کثیف شده و مدت زیادی در موتور کار کرده باشد، تغییر رنگ مشخصی دارد. تغییر رنگ که نشان‌دهنده‌ی کیفیت و ماندگاری روغن موتور هم محسوب می‎شود، بین قهوه‌ای تیره تا حتی سیاه (درصورتی که مدت زیادی از روغن در شرایط سخت و پرفشار استفاده شود) مشاهده شده است. 

  کیفیت روغن موتور

  تیره شدن رنگ کهربایی روغن موتور نشان‌دهنده‌ی سه مورد کلی است؛ آلودگی و کثیف شدن روغن، دمای بالای روغن و عملکرد مثبت افزودنی‌های روغن سنتتیک. تیره شدن رنگ روغن در چند کیلومتر ابتدایی رانندگی با خودرو، نشان‌دهنده‌ی کیفیت روغن موتور از لحاظ کارایی افزودنی‌ها است؛ معمولا روغن‌های سنتتیک خیلی زود تیره رنگ می‌شوند و جای نگرانی نیست.

   اگر به‌تازگی روغن تعویضی رنگ آن تیره شده و بوی خفیف سوختگی هم حس می‎شود، نباید نگران شد چرا که این بو به‌دلیل حرارت بالا در موتور است. البته اگر خودرو مشکل فنی داشته باشد، این شرایط فرق می‌کند.

  با در نظر گرفتن تغییر رنگ و مدت زمان کارکرد، بهترین راه چک کردن منظم روغن است. ابتدا زمان تعویض روغن را در نظر بگیرید؛ اگر زمان تعویض روغن نزدیک است و رنگ آن هم تیره و حتی سیاه شده باشد، قطعا باید به‌فکر روغن تازه بود. اما اگر تیره شدن رنگ روغن تنها در اوایل زمان تعویض اولیه مشاهده شده، نباید نگران کیفیت روغن موتور بود. 

  نگرانی اصلی زمانی است که روغن شفافیتش را از دست می‌دهد و حالتی خامه‌ای و کدر پیدا می‌کند. شفاف نبودن رنگ روغن موتور، دو دلیل عمده دارد؛ نشتی در واشر سرسیلندر یا نفوذ آب به روغن. اگر رنگ روغن شفاف نیست و هم‌زمان دود اگزوز سفید مشاهده و کولانت و ضدیخ هم کم شده، احتمالا مشکل در نشتی سرسیلندر است. 

  زمانی که کولانت و ضدیخ کم شود اما دود اگزوز سفید نباشد، احتمالا مشکل از نفوذ آب باشد. در هر دو شرایط، هرچه سریع‌تر به تعمیرگاه مراجعه کنید: اگر این حالت ادامه داشته باشد، احتمالا تنها تعویض روغن موتور مشکل را رفع نمی‌کند. درصورتی که رانندگی آفرود انجام دهید و رنگ روغن تغییر کند، بهتر است که آن را تعویض کنید.

  تشخیص کیفیت روغن موتور از روی رنگ آن نیازی به بررسی مکانیک ندارد؛ با چک کردن منظم روغن موتور در طول استفاده از آن و بررسی رنگ روغن در دوره‌های مختلف، به‌سادگی معنی رنگ روغن را درک خواهید کرد. به‌خصوص اگر تنها از یک برند و نوع روغن موتور استفاده می‌کنید.

  رنگ روغن موتور

  تست کیفیت روغن موتور روی کاغذ

  برای چک کردن کیفیت روغن موتور و تشخیص زمان تعویض آن، بررسی منظم روغن کفایت می‌کند. اما همیشه خودرو براساس انتظار ما کار نمی‌کند؛ موتور هر خودرو و شرایط استفاده از آن زیرنظر هر راننده متفاوت است بنابراین، باتوجه به اینکه روغن مورد استفاده در تمام خودروها هم یکسان نیست، کیفیت روغن موتور را باید از راه‌های دیگر هم سنجید.

   آزمایش دقیق کیفیت روغن موتور در آزمایشگاه‌های تولیدکننده‌های روغن انجام می‌شود ولی برای استفاده شخصی توجیه اقتصادی ندارد. برای بررسی نسبی کیفیت روغن موتور، راه ساده‌ی دیگری هم وجود دارد که تنها لوازم مورد نیاز این آزمایش، یک تکه کاغذ است.

   تست کیفیت روغن موتور روی کاغذ می‌تواند کارایی افزودنی‌ها، فوم شدن روغن، کاهش روان‌سازی و قابلیت‌های ویژه ضداستهلاک روغن، آلایندگی بیش از حد و به‌طور کلی نامرغوب بودن روغن را نشان دهد.

   برای انجام دادن این آزمایش، ابتدا باید خودرو را خاموش کرد تا دمای روغن موتور پایین بیاید؛ سپس گیج روغن را بیرون آورده و چند قطره روغن روی چند کاغذ از نوع یکسان می‌ریزیم. هر کاغذ را در یک مکان گرم تا ۱۰ دقیقه قرار می‌دهیم؛ سطحی که کاغذ را روی آن قرار می‌دهیم باید صاف باشد تا پخش روغن یکسان باشد.

  تشخیص کیفیت روغن موتور

  روغنی که روی کاغذ ریخته شده، شکل دایره‌ای را تشکیل می‌دهد که باید به چهار بخش این دایره دقت شود. البته به قطر دایره، رنگ و الگوی پخش شدن روغن هم باید توجه شود. بخش مرکزی دایره که نقطه‌ی ریزش قطره روغن روی کاغذ بوده، محل تجمع ناخالصی‌های خرده قطعات غیرقابل حل در روغن است. 

  بخش انتهایی دایره نشان‌دهنده‌ی کیفیت افزودنی‌های شوینده در روغن محسوب می‌شود. بخش نزدیک‌تر به مرکز دایره، نشان‌دهنده‌ی ناخالصی‌های ارگانیک روغن بوده و بخش نزدیک به حلقه‌ی بیرونی به کثیف بودن روغن مربوط است.

  اگر روغن موتور تمیز باشد، لکه‌ای روشن روی کاغذ شکل می‌گیرد که طی دو روز هم تقریبا محو می‌شود. بخش انتهایی لکه دایره هم تنها تا دو روز باقی می‌ماند؛ اگر خاصیت افزودنی‌های شوینده و پخش‌کننده روغن پایین باشد، این بخش واضح است. 

  اگر بین بخش نزدیک به مرکز و نزدیک به انتهای دایره اختلاف رنگ وجود داشته باشد، قطعا در روغن آب نفوذ کرده. اگر در هر کجای لکه خرده زیره فلزی وجود داشته باشد، قطعه‌های داخلی موتور صدمه دیده و باید هرچه سریع‌تر به تعمیرگاه مراجعه کرد. 

  این خرده قطعات می‌تواند نشانه‌ی کیفیت پایین روغن و کارایی ضعیف آن در روان‌کاری باشد. اگر رنگ لکه به زرد یا قهوه‌ای روشن متمایل باشد، سطح اکسایش روغن بالا بوده که این مورد به‌دلیل دمای بالای کارکرد موتور است. هرچه لکه یکنواخت‌تر پخش شده و کم‌رنگ‌تر باشد، کیفیت روغن موتور بالاتر خواهد بود.

   شرایطی که لکه روغن پخش نشود، حالت لختگی پیدا کند، در پخش مرکزی رنگ سیاه یا خرده قطعات فلزی مشاهده شود و بخش انتهایی لکه قهوه‌ای یا زرد باشد، روغن موتور را باید تعویض کرد.

  در آزمایش کیفیت روغن موتور با استفاده از کاغذ تنها از لکه‌ی قطره روغن موارد مهمی را می‌توان شناسایی کرد؛ اما در این آزمایش، روش‌های دیگری هم برای تفسیر نتیجه آزمایش و تشخیص کیفیت روغن موتور وجود دارد. 

  برای شناسایی نفوذ آب به روغن، قطره روغن را روی کاغذ بریزید و چند ثانیه بعد آن را آتش بزنید. اگر کاغذ با صدای «جزجز» محسوسی بسوزند، احتمال اینکه در روغن آب باشد بسیار بالا است. این آزمایش تاحدودی می‌تواند کیفیت روغن را نشان اما نتایج آن قطعی نیست.

  برای اطلاع از زمان تعویض روغن موتور مقاله ما در این زمینه را مطالعه کنید.

  :reference

  what does the color of your oil mean

  06 مهر 1399

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر