آنچه در این مقاله میخوانید

  نحوه استفاده از مکمل بنزین

  نحوه استفاده از مکمل بنزین

  برای بسیاری از افراد، مکمل‌های سوخت درفهرست لوازم ضروری خودرو قرار نمی‌گیرند اما گاهی اوقات استفاده از این محصولات واقعا مهم است. ازنظر تعمیرکارهای باتجربه، مکمل بنزین می‌تواند نقش یک مکانیکی ساده و همراه را بازی کند؛ به‌‌شرطی که به‌درستی و براساس اصول استفاده شود. یکی از مکمل های پر کاربرد اکتان بوستر است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

  مکمل بنزین می‌تواند بسیاری از مشکلات سیستم سوخت‌رسانی خودرو را با هزینه‌ی اندک برطرف کند؛ اما به‌دلیل طبقه‌بندی نادرست انواع مکمل سوخت، کارایی این این محصولات زیر سوال می‌رود. برای درک عملکرد مکمل‌های سوخت و انتخاب محصول مناسب برای هر خودرو، باید از ویژگی‌های انواع مکمل بنزین آگاهی داشته باشیم.

  انواع مکمل سوخت

  در طبقه‌بندی کلی، انواع مکمل بنزین در ۶ دسته قرار می‌گیرند؛ تثبیت‌کننده‌ی سوخت، ضدیخ سیستم سوخت‌رسانی، اکتان بوستر، انژکتورشوی، لوبریکانت سیلندر و مکمل ضدژل. برخی از این مکمل‌ها در چند دهه گذشته‌ی استفاده می‌شدند اما ویژگی‌ها آن‌ها در محصولات جدید هم دیده می‌شود.

  تثبیت‌کننده سوخت: در شرایط و رانندگی عادی، بخار و کم شدن بنزین اتفاق نمی‌افتد اما اگر به‌صورت فصلی پس از چند مدت توقف و پارک از خودرو استفاده کنیم، این مشکل وجود خواهد داشت. 

  نحوه استفاده از مکمل بنزین

  مکمل‌های تثبیت‌کننده یا استبلایزرها، از بخار شدن بنزین در زمانی که خودرو بلااستفاده است، جلوگیری می‌کنند. در جدیدترین انواع مکمل تثبیت‌کننده بنزین، فرمولاسیون ضدخوردگی هم وجود دارد تا از مشکلات ناشی از بنزین راکد اتانول در خودرو جلوگیری شود.

  ضدیخ سیستم سوخت‌رسانی: در خودروهای قدیمی، میعان آب در باک بنزین اتفاق می‌افتاد و در فصل زمستان، باعث یخ‌زدگی بخش‎های مختلف سیستم سوخت‌رسانی می‌شد. 

  برای جلوگیری از یخ‌زدگی سیستم سوخت‌رسانی، انواع ضدیخ‌های پایه الکلی تولید شد که با آب ترکیب شود. چنین مشکلاتی در خودروهای مدرن وجود ندارد؛ البته در مکمل‌های بنزین جدید دیسپرنت آب وجود دارد تا امکان استفاده در خودروهای قدیمی وجود داشته باشد.

  اکتان بوستر: اکتان بوستر به‌طور کلی در دسته‌ی مکمل‌های سوخت قرار می‌گیرد و همانطور که از نام آن مشخص است، در بالا بردن شاخص عدد اکتان نقش دارد. در خودروهای مجهز به پیشرانه‌ی جدید و قدرتمند، اکتان بوستر می‌تواند شرایط اید‌ه‌آل برای بهترین عملکرد موتور را مهیا کند. 

  اکتان بوستر می‌تواند در خودروهایی که موتور آن‌ها به‌دلیل فشار زیاد در سیلندر خفه می‌کند و همچنین در استارت زدن مشکل دارند هم کمک‌کننده باشد. اکتان بوستر در دوران فروش بالای خودروهای آمریکایی مجهز به موتورهایی که تراکم بالایی داشتند، در دهه‌ی ۱۹۷۰ پرطرفدار شد. اکتان بوسترهای جدید علاوه بر افزایش کیفیت بنزین، در محافظت از سیستم‌ سوخت‌رسانی هم نقش دارند.

  انژکتورشوی: مهم‌ترین نشانه‌های کثیف بودن و گرفتکی در سیستم انژکتور، استارت طولانی و سخت، عملکرد نامطلوب خودرو در حالت درجا و شتاب‌گیری کند است. اگر این حالت‌ها در خودرو وجود داشته باشد، احتمال گرفتگی نازل‌های پاشش سوخت بر اثر تجمع رسوبات کربنی بالا خواهد بود. 

  محصولات انژکتورشوی برندهای مختلف در دو نوع عرضه می‌شوند؛ انواع پاک‌کنند با قیمت بالا و انواع جلوگیری‌کننده با قیمت پایین. انژکتورشوی‌هایی که با قیمت پایین‌تری عرضه می‌شوند، معمولا تنها در جلوگیری از تجمع رسوبات کربنی در انژکتور و نازل‌ها کارایی دارند اما محصولاتی که قیمت بالاتری دارند، علاوه بر پیشگیری، خاصیت پاک‌کنندگی سیستم پاشش سوخت خودرو را هم دارند.

  نحوه استفاده از مکمل سوخت

   باکیفیت‌ترین و گران‌قیمت‌ترین انژکتورشوی‌ها، رسوبات سنگین کربنی را از سرسیلندرها، سوپاپ‌ها و پیستون‌ها هم پاک می‌کنند؛ اگر براساس دستورالعمل سازنده از انژکتورشوی استفاده شود، تاثیر این محصولات کاملا محسوس و چشمگیر است.

  لوبریکانت سیلندر: به‌دلیل استفاده از روغن موتورهای با ویسکوزیته‌ی بالا، رانندگی در سرعت پایین و جلا خوردن رسوبات، در موتورهای خودروهای قدیمی سوپاپ‌ها حالت چسبندگی پیدا می‌کردند. 

  برای برطرف‌تر کردن این مشکل، مکمل‌های با ویسکوزیته پایین و خاصیت شویندگی تولید شدند که به باک بنزین اضافه می‌شد. به‌لطف پیشرفت مهندسی در ساخت موتور، این مشکل در خودروهای جدید وجود ندارد؛ با این حال، بسیاری از مکمل‌های بنزین قابلیت روان‌کاری بخشی از سوپاپ‌ها، واشرها و رینگ پیستون را دارند.

  مکمل ضدژل: در آب‌وهوای بسیار سرد و فصل زمستان، امکان دارد که گازوئیل حالتی ژل‌مانند و کریستالی پیدا کند و به فیلترها، سیستم سوخت‌رسانی و درنهایت موتور آسیب شدید وارد شود. 

  در جدیدترین خودروهای دیزلی از سیستم گرم‌کن در اتصالات سوخت‌رسانی استفاده می‌شود تا این مشکل ایجاد نشود، اما درصورتی که هوا بسیار سرد و خودرو در زمان طولانی خاموش بماند، باز هم احتمال کریستالی شدن گازوئیل وجود دارد. 

  مکمل‌های ضدژل گازوئیل از کریستالی شدن سوخت جلوگیری و به استارت اولیه و سرد خودرو کمک می‌کنند. در جدیدترین مکمل‌های ضدژل گازوئیلی، افزودنی‌های مختلفی هم برای پاک‌کنندگی سیستم سوخت‌رسانی وجود دارد.

  تاثیر استفاده از مکمل بنزین

  باتوجه به نوع مکمل بنزین در محصولات اکتان بوستر، استبلایزر و انژکتورشوی، تاثیر هر نمونه متفاوت است. تاثیر اکتان بوستر را می‌توان در بنزین‌های بی‌کیفیت، کاملا احساس کرد؛ با اینکه هدف اصلی در استفاده از تمام اکتان‌های بوستر، تضمین از تزریق بهترین سوخت به خودرو است، برخی محصولات می‌توانند در افزایش طول عمر خودرو و همچنین قدرت و عملکرد موتور هم نقش داشته باشند. 

  برای مثال عملکرد اکتان بوستر برندهای اس تی پی (STP)، گاموت (Gumout) و پریستون (Prestone) در افزایش اندک عدد اکتان بنزین‌های معمولی مشاهده شده است. 

  انواع مکمل بنزین

  محصولات این سه برند آمریکایی در چند نوع مختلف برای افزایش اکتان و همچنین پاک‌کنندگی و محافظت سیستم سوخت‌رسانی تولید شده‌اند. اکتان بوستر می‌تواند کارایی موتور را بالا ببرد و قدرت‌رسانی موتور به چرخ‌ها را روان کند؛ این موارد تجربه‌ی رانندگی لذت‌بخشی به‌راننده می‌دهند.

  انژکتورشوی‌ها یک وظیفه‌ی اصلی، یعنی پاک‌کنندگی اتصالات و نازل‌های انژکتور دارند. انژکتور و سیستم پاشش سوخت، راه ارتباطی بین باک بنزین و موتور هستند و بنابراین نقس مهمی در هر بار استارت خودرو دارند. 

  تمیز کردن انژکتورها علاوه بر جلوگیری از افزایش مصرف سوخت، هرگونه صدای اضافی در موتور را هم از بین می‌برد. با استفاده اصولی از انژکتورشوی، استارت خودرو و شتاب‌گیری بهینه خواهد شد چرا که سیستم سوخت‌رسانی بدون مشکل کار می‌کند. تاثیر مکمل بنزین استبلایزر در شرایط خاص و توقف طولانی مدت خودرو کاملا اثبات شده است.

  چرا باید از مکمل بنزین استفاده کنیم

  برای استفاده از مکمل بنزین دلایل زیادی وجود دارد و عملی شدن وعده‌های شرکت‌های تولیدکننده‌ به نوع محصول و اینکه آیا خودرو واقعا به آن نیاز دارد یا نه، وابسته است. اگر خودروی ما قدیمی باشد، برای پاک‌کردن سیستم سوخت‌رسانی یا استفاده از بنزین بدون سرب، نیازمند مکمل‌ها هستیم. 

  انژکتورشوی هم برای این دسته از خودروها که گارانتی شرکتی ندارند، محصولی مناسب شمرده می‌شود و بدون هزینه‌ی بالا، سیستم انژکتور کمی بهتر کار می‌کند. 

  استفاده از مکمل بنزین آسان است و ضرری هم ندارد، بنابراین می‌توان با آزمون و خطای کم‌هزینه، اثربخشی یک محصول را بررسی کرد. اگر خودروی دیزلی قدیمی داریم، در فصل زمستان باید از مکمل‌های ضدژل استفاده کنیم.

  نکته‌ی مهمی که باید در استفاده از هر نوع مکمل بنزین درنظر گرفت، نوع آن، دستورالعمل استفاده و زمان مصرف است. مثلا زمانی که خودروی صفرکیلومتر دراختیار دارید، استفاده از مکمل بنزین برای محافظت از سیستم سوخت‌رسانی خودرو چندان ضروری نیست.

  نحوه استفاده از مکمل بنزین

  دستورالعمل استفاده از مکمل بنزین

  هر شرکت طرز استفاده خاصی را برای محصولش درنظر می‌گیرد اما چارچوب کلی مصرف مکمل بنزین در خودرو در برندهای مختلف شباهت دارد. اکتان بوسترها را نباید در طولانی‌مدت نگه‌داری کرد و برای همین معمولا بسته‌ بندی‌های کوچک دارند. 

  برای دقیق بودن محاسبه‌ی درصد ترکیبی، بهتر است که باک بنزین تا جای ممکن خالی شود؛ سپس اکتان بوستر در باک بریزیم و در مرحله‌ی آخر درصد ترکیبی بنزین را درنظر بگیریم. طول عمر اکتان بوسترها در بهترین حالت به یک سال می‌رسد، بنابراین بهتر است در هر بار خرید، از محصول استفاده کنیم.

  در نحوه استفاده از انژکتورشوی هم مشابه هر نوع مکمل دیگر، باید به دستورالعمل سازنده و درصد ترکیبی آن در باک بنزین توجه کرد. پس از اینکه باک بنزین تا جای ممکن خالی شد، انژکتورشوی را به باک می‌ریزیم؛ با توجه به حجم باک و درصد ترکیبی سازنده، سپس بنزین می‌زنیم.

  ممکن است که در برخی از انواع مکمل سوخت اکتان بوستر یا انژکتورشوی، نحوه‌ی کارکرد خودرو برای مدت زمان خاصی هم متفاوت باشد. برای مثال در برخی از محصولات، پس از استفاده از مکمل بنزین خودرو باید کمی درجا کار کند اما در مکمل‌های دیگر این حالت صدق نمی‌کند. 

  برای اطمینان از کیفیت مکمل سوخت خود می‌توانید خرید اکتان بوستر را از کارنوما انجام دهید.

  18 شهریور 1399
  مقالات مرتبط

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر