آنچه در این مقاله میخوانید

  معرفی انواع روغن گیربکس اتوماتیک

  معرفی انواع روغن گیربکس اتوماتیک

  روغن گیربکس اتوماتیک که با نام ATF هم شناخته می‌شود، سیال و مایع موردنیاز گیربکس‌های اتوماتیک در انواع خودرو است. روغن گیربکس اتوماتیک معمولاً به‌رنگ‌های مختلف برای متفاوت بودن با رنگ روغن موتور و دیگر مایع‌ها و تشخیص راحت‌تر تولید می‌شود و در برخی خودروها، می‌تواند به‌عنوان روغن سیستم کمکی فرمان هم به‌کار برده شود.

  روغن گیربکس‌های اتوماتیک جدید، شامل روغن پایه و ترکیبی از افزودنی‌های متنوع برای کاربری‌های گسترده در خودروها هستند. جدیدترین محصولات، افزودنی‌هایی برای مقاومت دربرابر استهلاک، زنگ‌زدگی و خوردگی، مواد شوینده، افزایش دهنده‌های شاخص گران‌روی، ضد فوم و آنتی اکسیدان دارند.

  دربازار جهانی، روغن گیربکس‌های اتوماتیک متنوعی عرضه می‌شود که براساس استاندارد مشخص سازنده و خودروساز تولید شده‌اند.

  روغن گیربکس اتوماتیک

  نگاهی به تاریخچه تولید انواع روغن گیربگس اتوماتیک

  بدیهی است که تاریخچه روغن گیربکس اتوماتیک به صنعت خودروسازی گره خورده و این محصول، پیش از تولید اولین جعبه‌دنده‌ی خودکار، وجود نداشته است. جنرال موتورز، اولین شرکتی بود که گیربکس اتوماتیک خودرو را به تولیدانبوه رساند.

  گیربکس اتوماتیک 4 سرعته جنرال موتورز در سال ۱۹۴۰ با نام هایدارمتیک (Hydra-Matic) به بازار رسید و برای تضمین عملکرد این قطعه‌ی جدید، روغنی ویژه تولید شده بود.

  روغن گیربکس اتوماتیک جنرال موتورز، تنها در خودروهای آمریکایی آن دوران استفاده می‌شد اما به‌مرور و با شایع شدن جعبه‌دنده‌های خودکار در خودروسازی، محصولات بیشتری تولید شدند.

  دومین روغن گیربکس اتوماتیک جنرال موتورز با نام Type A در سال ۱۹۴۹ به‌تولید رسید و در خودروهای آمریکایی الدزموبیل، کادیلاک، بیوک، شورولت، پونتیاک، فورد، مرکوری، لینکلن، کرایسلر، دوج، دیزوتو، پکارد و استودبیکر استفاده شد.

  خودروسازان آمریکایی بیشتر از دیگر برندها به‌دنبال فناوری گیربکس‌های اتوماتیک بودند و به‌همین خاطر، صنعت روغن‌های گیربکس اتوماتیک را به‌جلو حرکت دادند. فورد دومین خودروسازی بود که روغن گیربکس اتوماتیک تولید کرد؛ محصول اختصاصی فورد در سال ۱۹۵۹ با نام تجاری MERCON عرضه شد.

  پس از جنرال موتورز و فورد، کرایسلر سومین خودروساز آمریکای بود که به بازار روغن‌های گیربکس اتوماتیک وارد شد و محصول انحصاری خودش را تحت برند موپار (Mopar ATF) تولید کرد. پس از چند دهه تولید روغن‌های مختلف در آمریکا، جنرال موتورز، فورد و کرایسلر تولیدات خود را ادامه دادند و هرکدام با نام تجاری مشخص به‌دست مشتری رسید.

  این سه شرکت، هنوز هم روغن‌های گیربکس خود را عرضه می‌کنند؛ جنرال موتورز با نام تجاری Dexron، فورد با نام MERCON و کرایسلر هم با برند Mopar و کدهای متنوع ATF برای گیربکس‌های مختلف.

  انواع روغن گیربکس اتوماتیک Dexron و MERCON و Mopar

  نام تجاری DEXRON روغن گیربکس اتوماتیک جنرال موتورز پس از تولید محصولات اولیه شامل هایدرامتیک، Type A و Type A Suffix در سال ۱۹۶۷ ایجاد شد.

  اولین محصول با این نام تجاری جنرال موتورز، روغن گیربکس اتوماتیک DEXRON (B) بود و در سال ۱۹۷۳، نمونه‌ی جدید این روغن با نام DEXRON-II (C) عرضه شد. اولین روغن گیربکس جنرال موتورز با افزودنی‌ روغن نهنگ عنبر تولید شده بود؛ ممنوعیت واردات روغن نهنگ عنبر به آمریکا باعث شد تا جنرال موتورز، DEXRON-II (C) را با فرمول جدید طراحی کند.

  این روغن گیربکس اتوماتیک که در خودروهای کلاسیک آمریکایی کاربرد داشت، با افزودنی جدید روغن جوجوبا تولید شد بود. این افزودنی باعث شد تا روغن گیربکس اتوماتیک DEXRON-II (C) در برخی محصولات جنرال موتورز با مایعات خنک‌کننده سازگار نباشد.

  بنابراین، مختصص‌های جنرال موتورز در سال ۱۹۷۵، نمونه‌ی اصلاح‌شده را با نام DEXRON-II (D) تولید کردند که کیفیت و کارایی بسیار بهتری داشت.

  خانواده‌ی روغن گیربکس اتوماتیک DEXRON در طول‌ سال‌ها گسترده‌تر شد؛ از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۵، روغن‌های DEXRON با کدگذاری II (E)، III (F)، III (G)، III (H) و VI (J) تولید شدند. جدیدترین روغن‌های گیربکس اتوماتیک DEXRON شامل DEXRON HP، DEXRON ULV و Mobil 1 Synthetic LV ATF HP هستند.

  روغن‌های جدید جنرال موتورز با همکاری شرکت‌های دیگر مثل فورد و موبیل به‌بازار رسیده‌اند. برای مثال، استاندارد روغن گیربکس اتوماتیک DEXRON VI به‌طور ویژه برای جعبه‌دنده‌های ۶ سرعته جدید خودروهای جنرال موتورز و فورد طراحی شده است. البته فورد هم محصول خودش با کد MERCON را تولید کرده، اما استانداردسازی روغن به‌طور مشترک انجام شده است.

  روغن گیربکس اتوماتیک DEXRON ULV هم از دیگر محصولات مشارکت جنرال موتورز و فورد است؛ این روغن گیربکس گران‌روی پایینی دارد و برای جعبه‌دنده‌های 10L90 جنرال موتورز و 10R80 فورد تولید شده است. در بین روغن‌های گیربکس اتوماتیک DEXRON، دو محصول با برچسب آبی و سیاه وجود دارد که به‌طور اختصاصی توسط موبیل1 عرضه می‌شود.

  در حال حاضر روغن‌های DEXRON جنرال موتورز، به یک مشخصه و استاندارد در خودوسازی تبدیل شده‌اند؛ برندهای دیگر می‌توانند با دراختیار گرفتن تأییدیه‌ی جنرال موتورز، محصولات متنوع خود را با استاندارد DEXRON برای انواع خودروهای آمریکایی عرضه کنند.

  درحقیقت، اساس و فرمولاسیون روغن‌های DEXRON جنرال موتورز و محصولات برندهای دیگر با استاندارد DEXRON، هیچ تفاوتی ندارد. این روند در تمام روغن گیربکس‌های اتوماتیک که توسط خودروساز و شرکت‌های تولیدکننده‌ی فرآورده‌های نفتی با یک استاندارد و مشخصه تولید می‌شوند، مشابه است.

  نام تجاری MERCON فورد درمقایسه با DEXRON جنرال موتورز قدمت کمتری دارد و در سال ۱۹۸۷ ایجاد شده است. پیش از اینکه اولین روغن گیربکس اتوماتیک با نشان MERCON عرضه شود، از سال ۱۹۴۲ تا ۱۹۸۷، جنرال موتورز و فورد محصولات دیگری تولید می‌کردند.

  پس از اولین روغن‌های گیربکس اتوماتیک جنرال موتورز، فورد در سال ۱۹۵۹ روغن اختصاصی خودش را براساس محصولات Type A عرضه کرد. در همان سال، فورد Type B را هم تولید کرد و مشکل طول عمر پایین روغن‌های Type A تاحدودی برطرف شد. همزمان با اینکه روغن‌های DEXRON تولید می‌شد، فورد در سال‌های ۱۹۶۰، ۱۹۶۷، ۱۹۷۲، ۱۹۷۴ و ۱۹۸۱ به‌ترتیب روغن‌های اختصاصی Type D، Type F، Type G، Type CJ و Type H را عرضه کرد.

  با تولید اولین روغن گیربکس اتوماتیک MERCON، فورد هم در سطح تولیدکننده‌های استاندارد و مشخصه‌ی روغن گیربکس وارد شد و برندهای دیگر می‌توانستند تأییدیه‌ی روغن‌های MERCON را دریافت کنند.

  تولید سری روغن‌های MERCON فورد تا امروز ادامه دارد؛ MERCON V، MERCON SP، MERCON LV و MERCON ULV دیگر نمونه‌های روغن گیربکس اتوماتیک فورد هستند.

  استاندارد روغن‌های فورد تاحدودی مشابه محصولات جنرال موتورز است و این دو خودروساز آمریکایی در تولید بسیاری از محصولات، ارتباط مستقیم دارند.

  از اواسط دهه‌ی ۲۰۰۰، بسیاری از روغن‌های گیربکس‌ اتوماتیک با برندهای دیگر براساس مشخصه و استاندارد MERCON تولید می‌شوند؛ محصولات برندهای دیگر از همان فرمول اصلی فورد استفاده می‌کنند اما ممکن است در افزودنی‌ها و برخی فناوری‌های نوین برای خودروهای خاص، متفاوت باشند.

  موپار (Mopar) یکی از قدیمی‌ترین برندهای فعال در صنعت خودرو است؛ پیش از تولید روغن گیربکس اتوماتیک، کرایسلر از این برند برای فروش انواع روغن و لوبریکانت خودرو استفاده می‌کرد.

  از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۶۶، کرایسلر روغن گیربکس اتوماتیک ساخت جنرال موتورز را با نام موپار عرضه می‌کرد اما پس از آن، محصول اختصاصی خودش را تولید کرد. اولین روغن گیربکس اتوماتیک اختصاصی کرایسلر، براساس استاندارد Type A Suffix جنرال موتورز در سال ۱۹۶۶ تولید شد.

  سال ۱۹۶۸، روغن کرایسلر موپار با مشخصه‌های DEXRON (B) به‌روزرسانی شد. پس از این، روغن گیربکس اتوماتیک کرایسلر با سری موپار ATF+ به‌بازار رسید.

  از سال ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۶، کرایسلر روغن‌های گیربکس اتوماتیک سری موپار ATF+2، ATF+3، ATF+4 و CVTF+4 را تولید کرده است. جدیدترین محصولات کرایسلر و موپار در بازار روغن گیربکس اتوماتیک، روغن‌های ASRC و نمونه‌های مخصوص جعبه‌دنده‌های ۸ و ۹ سرعته هستند.

  روغن گیربکس ASRC به‌طور اختصاصی برای خودروهای کرایسلر که از جعبه‌دنده‌ی ۶ سرعته ساخت آیسین (Aisin) استفاده می‌کردند، طراحی و عرضه شد. از گیربکس ژاپنی آیسین، در کامیون‌های دیزل کامینز کرایسلر استفاده شده است و تمام این محصولات، به‌روغن ASRC نیاز دارند.

  روغن 8 & 9 Speed ATF موپار، از سال ۲۰۱۳ به‌بازار جهانی رسیده و مخصوص جعبه‌دنده‌های ۷ و ۹ سرعته ساخت ZF آلمان است. اساس روغن موپار 8 & 9 Speed ATF را استاندارد و مشخصه‌های ZF Lifeguard 8 تشکیل می‌دهد؛ کرایسلر با دریافت تاییدیه ZF، این محصول را تولید کرده و با تمام روغن‌های قبلی یا سری DEXRON جنرال موتورز، متفاوت است.

  انواع روغن گیربکس اتوماتیک خودروسازان ژاپنی

  تویوتا، میتسوبیشی، نیسان، سوبارو و مزدا از خودروسازان ژاپنی هستند که روغن گیربکس اتوماتیک اختصاصی تولید می‌کنند. برخی از روغن‌های ژاپنی تنها در خودروهای این برندها باید استفاده شود، اما محصولاتی هم وجود دارند که براساس استاندارد و مشخصه‌های MERCON، DEXRON و Mopar تولید شده‌‌اند.

  روغن‌های ژاپنی را می‌توان با نام اصلی شرکت یا عبارت‌هایی مثل Matic، DiaQueen و Diamond تشخیص داد. مرسدس بنز هم از دیگر خودروسازان است که انواع روغن خودرو و روغن گیربکس را عرضه می‌کند.

  انواع روغن گیربکس اتوماتیک

  بهترین برندهای تولیدکننده‌ی روغن گیربکس اتوماتیک خودرو

  تمام تولیدکننده‌های روغن گیربکس اتوماتیک، انواع محصولات‌شان را براساس استاندارد و مشخصه‌های جعبه‌دنده‌های خودروها تولید می‌کنند. به‌همین خاطر است که روغن‌های برندهای مختلف نشان DEXRON، MERCON و Mopar دارند.

  برند کاسترول (Castrol)، راونول (Ravenol)، موبیل (Mobil)، ای‌سی دلکو (AC Delco)، آیسین (Aisin)، شل (Shell)، توتاچی (Totachi) پنزویل (Pennzoil) و ولولین (Vavoline) از قدیمی‌ترین و بهترین تولیدکننده‌های روغن گیربکس اتوماتیک هستند که تأییدیه‌های خودروسازان بزرگ جهان را کسب کرده‌اند.

  برای خرید انواع روغن گیربکس اتوماتیک به لینک زیر مراجعه کنید :

  خرید روغن گیربکس

  10 تیر 1399

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر