آنچه در این مقاله میخوانید

  آیا روغن گیربکس ادینول ، انتخاب خوبی است؟

  آیا روغن گیربکس ادینول ، انتخاب خوبی است؟

  ادینول (Addinol) یکی از شرکت‌‌های بزرگ تولیدکننده‌ی لوبریکانت و روغن‌های خودرو و صنعتی است که محصولات متنوع و باکیفیتی تولید می‌کند. ادینول از سال ۱۹۳۶ تا امروز فعالیت می‌کند و یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی روغن‌ و فرآورده‌های نفتی در آلمان است. در این مقاله می خواهیم به نقد و بررسی روغن گیربکس ادینول بپردازیم.

  برخلاف بسیاری از شرکت‌های دیگر که عضوی از گروه‌های بزرگ‌تر نفتی هستند، ادینول برندی مستقل است؛ این برند خوش‌نام آلمانی به‌وسیله‌ی شرکت‌های همکار، محصولاتش را در بیش از ۹۰ کشور جهان توزیع و عرضه می‌کند.

  فعالیت‌های ادینول در طول سال‌های اخیر به‌قدری گسترش یافته است که درکنار تأمین نیازهای داخلی در آلمان، بیش از ۵۰ درصد تولیداتش را صادر می‌کند.

  در سبد محصولات ادینول، بیش از ۶۰۰ نوع روغن و لوبریکانت وجود دارد؛ روغن موتور و گیربکس خودرو، روغن صنعتی، گریس و ... با برند ادینول تولید می‌شود.

  ادینول به‌تولید روغن‌هایی با طول عمر و کارایی بالا شهرت دارد. انواع روغن گیربکس این برند آلمانی هم در سطح بالاترین محصولات جهانی قرار دارند و در خودروهای قدیمی و جدید، استفاده می‌شوند.

  نقد و بررسی روغن گیربکس ادینول

  انواع روغن گیربکس ادینول

  ادینول انوع روغن گیربکس خودرو را با کاربر‌ی و اهداف مختلف تولید می‌کند. ادینول برای گیربکس‌های پرفشار هایپوید، گیربکس دستی قدیمی و جدید و سیستم انتقال قدرت در خودروهای سواری، کامیون، تراکتور، ماشین ‌آلات ساختمان‌سازی و چوب‌بری روغن‌ گیربکس تولید کرده است.

  محصولات ادینول باهدف دوام بالا در سخت‌ترین شرایط کارکرد طراحی شده‌اند؛ محافظت دربرابر استهلاک و حفظ عملکرد گیربکس در آب‌وهوای سرد و ویسکوزیته ایده‌آل در دمایی پایین و بالا از ویژگی‌های مشترک انواع روغن گیربکس ادینول است.

  شرکت آلمانی ادینول برای انواع خودرو روغن گیربکس تولید می‌کند؛ علاوه بر روغن‌های مخصوص گیربکس‌های اتوماتیک، محصولات متنوع با گران‌روی‌های زیر تولید شده است:

  - SAE 75W80

  - SAE75W90

  - SAE75W140

  - SAE80W

  - SAE 80W90

  - SAE 85W90

  - SAE 90

  - SAE 140

  سابقه‎ی چند دهه تولید روغن خودرو در آلمان، ادینول را به یکی از همکاران مستقیم خودروسازان هم تبدیل کرده است. ادینول تأییدیه رسمی روغن گیربکس برای برخی از خودروهای بی ام دبلیو و فولکس واگن را دراختیار دارد و محصولاتی انحصاری برای این دو برند عرضه می‌کند.

  از ویژگی‌های اصلی روغن‌های گیربکس ادینول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  - روان‌کاری عالی

  - شاخص مطلوب گران‌روی

  - عمکلرد ایده‌آل در شرایط پرفشار و دمای بالا و پایین

  - حافظت قابل اطمینان دربرابر استهلاک

  - افزایش طول عمر قطعات و گیربکس

  - کاهش تعداد دفعات تعویض روغن گیربکس و سرویس دوره‌ای

  - افزایش کارایی گیربکس و کمک به مصرف سوخت بهینه در خودرو

  گیربکس یکی از پیچیده‌ترین قطعات خودرو بوده که نیازمند روان‌کاری مطلوب است. روغن گیربکس باید همیشه تماس بین قطعات و چرخ‌دنده‌ها را به حداقل برساند تا سیستم انتقال قدرت مشکلی نداشته باشد. روغن گیربکس ادینول با تکیه بر اصل روان‌کاری تولید می‌شود و از افزودنی‌های ویژه برای این منظور استفاده شده است.

  روغن گیربکس ادینول

  اجزای روغن گیربکس ادینول

  درست مثل روغن موتور، روغن گیربکس هم ترکیبی از روغن پایه (معدنی یا سنتتیک) و افزودنی‌های ویژه است. فرآینده تولید روغن گیربکس هم مشابه دیگر روغن‌های خودرو است؛ البته در مقایسه با روغن موتور خودرو، افزودنی‌های روغن گیربکس متعددتر هستند.

  درواقع برخی از خودروهای تجاری نیازمند روغن گیربکس هستند که تا کیلومتر‌ها کارکرد، قابل استفاده باشد؛ برای مثال، برخی از روغن گیربکس‌های ادینول تا کارکرد ۷۵۰ هزار کیلومتر دوام می‌آورند. به‌همین خاطر، فرمولاسیون و نوع افزودنی‌های روغن گیربکس نقش مهمی در افزایش و مقاومت محصول دارد. تعیین میزان و نوع افزودنی‌ها، با دانش و تجربه‌ی تولیدکننده ارتباط مستقیم دارد.

  مثلا در اکسل خودرو، اجزای فسفور و سولفور وجود دارد که می‌تواند باعث خوردگی قطعات و استهلاک شود؛ بنابراین در روغن اکسل، باید افزودنی‌های دیگر با میزان متفاوت از روغن گیربکس استفاده شود.

  میزان استفاده از افزودنی‌های در روغن گیربکس نیازمند ساعت‌ها آزمایش دقیق است؛ اگر میزان افزودنی بالاتر از نیاز باشد، روغن گیربکس حتی می‌تواند برای خودرو مضر باشد.

  ادینول با برپایه‌ی سال‌ها تجربه و داده‌های مرجع ناشی از آزمون و خطا روغن گیربکس‌هایش را تولید می‌کند و همچنان هم مشغول آزمایش افزودنی‌ها و روش‌های جدید است. درحال حاضر، افزودنی‌ها مهم زیر در انواع روغن گیربکس ادینول وجود دارد:

  - افزودنی‌های مقاوم دربرابر فشار بالا و سایش

  - افزودنی‌های ضداستهلاک

  - افزودنی‌های حساس به سایش

  - افزودنی‌های دفورمر و ضدفوم

  - افزودنی‌های بازدارنده خوردندگی و خنثی‌کننده اسیدها

  - افزودنی‌های بهبوددهنده‌ی شاخص گران‌روی

  - دپرسنت نقطه ریزش و بهبوددهنده‌ی عملکرد روغن در دمای پایین

  - افزودنی‌های آنتی‌اکسیدان برای افزایش طول عمر روغن گیربکس

  نگاهی به گران‌روی در روغن گیربکس ادینول

  گران‌روی مناسب، نقشی مهم در روان‌کاری گیربکس و جلوگیری از استهلاک و سایش قطعات دارد. ادینول براساس استاندارد SAE روغن گیربکس تولید می‌کند؛ در این استاندارد، گران‌روی در دمای ۱۰۰ درجه سلسیوس محاسبه شده است.

  در محصولات تولید شده براساس استاندارد SAE، هرچه اعداد بزرگ‌تر باشند،‌ روغن غلیظ‌تر است. البته عددی که در کنار حرف W قرار دارد، نشان‌دهنده‌ی گران‌روی در دمای پایین و زمستانی است. روغن‌های گیربکس ادینول از سری 70W تا 85W هستند؛ روغنی که گران‌روی 70W دارد، تا دمای منفی ۵۵ درجه سلسیوس گران‌روی مطلوبش را حفظ می‌کند.

  75W، 80W و 85W به‌ترتیب به‌دماهای منفی ۴۰، منفی ۲۶ و منفی ۱۲ درجه سلسیوس اشاره دارند. برای محاسبه‌ی این عداد از ویسکومتر بروکفیلد استفاده شده است؛ به‌طوری که گران‌روی روغن گیربکس، نباید از ۱۵۰ هزار میلی‌پاسکال ثانیه عبور کند.

  ادینول انواع روغن گیربکس مولتی‌‌گرید (چند درجه‌ای) پراستفاده مثل SAE 80W-90 و SAE 85W-90 را برپایه روغن‌های مینرال تولید می‌کند. در روغن‌هایی با گران‌روی و غلظت بیشتر مثل 80W-140، این شرکت آلمانی افزودنی‌های بهبوددهنده‌ی ویسکوزیته را به‌کار برده است.

  ادینول برای تولید روغن گیربکس‌هایی که تا دمای منفی ۵۵ درجه سلسیوس و پایین‌تر مقاوم باشند، استانداردهای API III، API IV و API V را درنظر می‌گیرد. روغن‌های استاندارد API به‌طور کلی در ۷ بخش دسته‌بندی می‌شوند؛ GL-1 تا GL-6 و MT-1.

  روغن گیربکس ادینول

  استانداردهای API و SAE اساس روغن‌ها هستند و عملکرد واقعی روغن گیربکس در گرفتن تأییدیه‌های خودروسازان مشخص می‌شود. تمام خودروسازان جهان برای گیربکس‌های محصولات خود، تأییدیه و مشخصه روغن دارند؛ تولیدکنندگان می‌توانند برای کسب این تأییدیه‌ها، روغن‌های ویژه عرضه کنند. ادینول یکی از شرکت‌های تولیدکننده‌ی روغن خودرو است که تأییدیه‌های بزرگ‌ترین خودروسازان آلمان را دراختیار دارد.

  بهترین روغن گیربکس‌های ادینول

  شرکت ادینول برای خودروهای سواری و تجاری جدید و کلاسیک با گیربکس‌های دستی و اتوماتیک، بیش از ۳۰ نمونه روغن تولید می‌کند. روغن‌های GS 75W80 SL و GH 75W90 SL ادینول، از بهترین محصولات بازار جهانی برای خودروهای تجاری و کامیون‌ها هستند.

  این دو روغن گیربکس براساس استانداردهای API GL-4، GL-5 و MT-1 و تأییدیه رسمی ولوو، DAF، رنو، ایوکو، مان، بوش، اسکانیا، مرسدس بنز و ZF تولید می‌شوند. ادینول در این روغن از افزودنی‌های متعددی استفاده کرده که باعث افزایش طول عمر گیربکس، کم کردن تعداد دفعات دوره‌های سرویس و بی‌نیاز بودن به تعویض روغن تا کارکردهای بالا شده است.

  دو روغن گیربکس MTF 75W80 و 75W90 ادینول، از بهترین محصولات و مناسب خودروهای داخلی و خارجی بازار ایران هستند. این دو روغن براساس استاندارد API GL-4 و GL-4+ با تأییدیه‌های تمام خودروسازان آلمانی، فیات، اوپل، هوندا، نیسان، ولوو، تویوتا، جنرال موتورز و فورد طراحی و فرمولاسیون شده‌اند.

  روغن گیربکس MTF 75W80 و 75W90 ادینول به‌طور ویژه برای گیربکس‌های دستی معمولی در خودروهای مختلف بازار عرضه شده است؛ محافظت دربرابر استهلاک و تضمین عملکرد ایده‌آل در استارت سرد و اولیه خودرو، از بهترین ویژگی‌های این محصول ساخت آلمان است.

  البته ادینول روغن GX 80W90 ML را هم برای خودروهای مجهز به گیربکس دستی دارد؛ این محصول دوام بالایی دارد اما به‌اندازه‌ی دو روغنی که معرفی شد، کاربری گسترده برای انواع مدل‌های خودرو ندارد. از ارزشمندترین محصولات ادینول که در برندهای دیگر کمتر مشاهده می‌شود، روغن گیربکس مخصوص خودروهای کلاسیک است.

  روغن گیربکس‌های GL80W، GL90 و GL140 ادینول براساس استاندارد API GL-3 تولید می‌شوند و در انواع خودروهای قدیمی و کلاسیک با جعبه‌دنده دستی عملکرد بهینه دارند. بخش آخر در روغن گیربکس‌های ادینول، محصولات مخصوص جعبه‌دنده‌های اتوماتیک است.

  این شرکت آلمانی برای انواع گیربکس اتوماتیک معمولی، CVT و دوکلاچ روغن باکیفیتی پیشنهاد می‌کند. روغن گیربکس ATF CVT ادینول، تأییدیه‌ی خودروسازان آلمانی، ژاپنی، کره‌ای و آمریکایی را دارد و یکی از بهترین محصولات برای جعبه‌دنده‌های CVT است.

  برای خودروهای مجهز به گیربکس دوکلاچ DCT و DSG با کلاچ خیس، ادینول روغن پریمیوم با عملکرد عالی در تعویض دنده‌های نرم را درنظر گرفته است که تأییدیه‌های خودروسازان آلمانی، ژاپنی، فرانسوی و ولوو را هم به‌همراه دارد.

  روغن گیربکس‌هایی که معرفی شد، از بهترین محصولات ادینول در بازارجهانی هستند. این شرکت همچنین چند روغن با استاندارد Dexron VI، Dexron III و Dexron II هم تولید می‌کند که به‌دلیل ماهیت و فرمول محصولات این دسته، مشابه تولیدات برندهای دیگر است.

  روغن گیربکس ادینول مناسب خودروهای داخلی و خارجی در ایران

  از تمام روغن گیربکس‌های دستی، اتوماتیک، CVT و DCT ادینول می‌توان در خودروهای داخلی و خارجی موجود در بازار ایران استفاده کرد. اما شاید قیمت روغن‌گیربکس ادینول برای بسیاری از مدل‌های داخلی صرفه‌ی اقتصادی نداشته باشد.

  با این حال در خودروهایی که از گیربکس‌های CVT و دوکلاچ استفاده می‌کنند، مثل مدل‌های چینی، ژاپنی و آلمانی، محصولات ادینول انتخاب شایسته‌ای هستند. البته در کامیون‌های جدید و خارجی اتوماتیک هم می‌توان از روغن گیربکس ATF XN HD ادینول استفاده کرد که قیمت بالایی دارد. این روغن گیربکس از جدیدترین محصولات ادینول است که حداقل تا ۱۸۰ هزار کیلومتر کارکرد دوام می‌آورد.

  جهت اطلاعات بیش تر برای خرید انواع روغن گیربکس به این صفحه رجوع کنید.

  11 خرداد 1399

  نظرات

  نام
  ایمیل
  نظر